Nasze projekty

Wirtualna opowieść o Bitwie Warszawskiej

Bitwę Warszawską uznaje się za jedną z najważniejszych w dziejach świata. Jej stawką była wolność Europy, natomiast z polskiego punktu widzenia zachowanie odzyskanej po latach niewoli państwowości. Kancelaria Sejmu przygotowała z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej specjalną galerię na platformie Google Arts & Culture, dzięki której można prześledzić historię związaną z wojną polsko-bolszewicką oraz zapoznać się z jej parlamentarnym wymiarem.

Wirtualna ekspozycja składa się z 4 części. Prezentują one: przebieg działań zbrojnych, funkcjonowanie Rady Obrony Państwa i Rządu Obrony Narodowej, indywidualne zaangażowanie posłów na Sejm Ustawodawczy w wydarzenia roku 1920 oraz negocjacje pokojowe i odbudowę zniszczonego wojną kraju.

Wirtualna wystawa to blisko 80 unikatowych reprodukcji historycznych. Wśród nich jest nawet stworzona pierwszy raz w historii animacja 3D buławy marszałka Józefa Piłsudskiego a także animacje map. Na potrzeby ekspozycji przygotowano m.in. animacje ilustrujące walkę o granice Rzeczypospolitej, przebieg frontu i przebieg granicy ustalonej w Rydze. Wykonano także tableau pokazujące skład Rady Obrony Państwa.

Znaczna część obiektów, które można zobaczyć, pochodzi ze zbiorów Biblioteki Sejmowej. Są to m.in. plakaty nawołujące do wstępowania do Armii Ochotniczej, dokumenty urzędowe, legitymacje poselskie czy popiersie premiera Wincentego Witosa. Warto zaznaczyć, że w zbiorach Biblioteki Sejmowej znajduje się ponad 1000 obiektów muzealnych związanych z działalnością Sejmu Ustawodawczego, z czego aż blisko 100 dotyczy wydarzeń roku 1920.

Reklama

Ekspozycja prezentowana jest w 4 językach (polskim, angielskim francuskim i niemieckim). Nadzór naukowy nad przedsięwzięciem sprawował prof. Grzegorz Nowik.

Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2 tys. muzeów z całego świata. Google Arts & Culture buduje technologie które zapewniają darmowy dostęp do sztuki dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania. Swoje zbiory na platformie prezentują światowej sławy muzea tj. Tate z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku, Musée d’Orsay z Paryża czy Galeria Uffizi z Florencji. Sejm dołączył do GAC w 2018 r. jako 3 instytucja w Polsce po Muzeum w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Swoje zbiory na GAC prezentuje zaledwie 8 parlamentów, w tym brytyjski parlament.

Wystawę można obejrzeć tutaj.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja