Wielkopolska: zabiją dzwony kościelne w święto państwowe Powstania Wielkopolskiego

W poniedziałek 27 grudnia obchodzony będzie po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji o godz. 16.40 zabiją dzwony wszystkich kościołów w archidiecezji poznańskiej.

fot. Dominicos/cathopic.com

To nawiązanie do inicjatywy arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego kard. Edmunda Dalbora, na którego wezwanie w 1. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania – 27 grudnia 1919 roku – kościelne dzwony rozdzwoniły się o godz. 16.40.

„Z prośbą o bicie dzwonów przez trzy minuty zwrócił się do proboszczów archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki, w odpowiedzi na inicjatywę Samorządu Województwa Wielkopolskiego” – wyjaśnia KAI ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał 23 listopada 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda. Metropolita poznański był jednym z sygnatariuszy apelu w sprawie ustanowienie święta państwowego, który trafił wcześniej do prezydenta. Bicie dzwonów o godz. 16.40 w 1. rocznicę wybuchu powstania przyczyniło się do uznania tej godziny jako początku działań powstańców.

Reklama
Reklama

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę