Nasze projekty

Wielki promotor św. Jana Pawła II – kard. Nycz w dniu 80. urodzin kard. Dziwisza

- Krakowski arcybiskup senior był i pozostaje wielkim promotorem Jana Pawła II, jego niezwykłego pontyfikatu i świętości - tak o kard. Stanisławie Dziwiszu mówi kard. Kazimierz Nycz. - Tym, co łączy wszystkie etapy jego posługi jest wierność: Karolowi Wojtyle oraz Kościołowi w Polsce i na świecie - dodaje metropolita warszawski. Kard. Stanisław Dziwisz obchodzi dziś 80. urodziny.

Kard. Nycz zna Jubilata od 1967 r. czyli początku swojego pobytu w seminarium krakowskim. Rok wcześniej ks. Dziwisz został kapelanem kard. Wojtyły. Lata 1966-1978 spędzone przy arcybiskupie krakowskim były pierwszym etapem jego służby Kościołowi – wskazuje kard. Nycz.

Potem, jak przypomina, było prawie 27 lat służby Kościołowi przy papieżu Janie Pawle II jako sekretarz, kapelan, biskup i arcybiskup. Kolejne 15 lat to służba kardynalska i arcybiskupia jako metropolita krakowski, którym dzisiejszy Jubilat został mianowany po śmierci Jana Pawła II przez papieża Benedykta XVI.

Zdaniem kard. Nycza tym co łączy trzy etapy posługi kard. Dziwsza jest „zasadnicza wierność” osobie Karola Wojtyły, wierność Kościołowi krakowskiemu, powszechnemu i znów metropolii krakowskiej: jako jej pasterz a obecnie arcybiskup senior.

Reklama
Reklama

Metropolita warszawski zauważa, że kard. Dziwisz wrócił po długiej przerwie do bezpośredniej pracy duszpasterskiej w Krakowie z głęboką znajomością archidiecezji, wyniesioną z czasów kapelaństwa przy kard. Wojtyle. „Pozwoliło mu to łagodnie wejść do służby biskupiej, choć na pewno nie było mu łatwo – ocenia kard. Nycz. – W tym sensie, że przez większą część swojego kapłaństwa nie był zaangażowany w bezpośrednie duszpasterstwo diecezjalne ale bardzo szybko wszedł w te arkana posługi Kościołowi” – dodał hierarcha.

Kard. Nycz zaznacza też, że przez wszystkie lata spędzone w Rzymie kard. Dziwisza charakteryzowała także lojalność i wierność wobec Polaków, którzy przybywali do papieża. Jako papieski sekretarz starał się otwierać drzwi do papieża niezliczonym pielgrzymkom i grupom z różnych stron Polski. A przy tym potrafił być w cieniu papieża i nie eksponował swojej osoby.

Metropolita warszawski zwraca uwagę, że ks. Dziwisz był dla Jana Pawła II „istotnym oparciem”, zwłaszcza że – o czym trzeba pamiętać – kard. Wojtyła był pierwszym od kilku stuleci papieżem spoza Włoch. „Był i pozostaje wielkim promotorem Jana Pawła II, jego niezwykłego pontyfikatu i, powiem wprost, jego świętości” – podkreślił kard. Nycz. Przypomina też, że Jubilat wielokrotnie bywał zapraszany do wielu krajów jako świadek pontyfikatu papieża z Polski.

Reklama
Reklama

Działalność kard. Dziwsza jako metropolity krakowskiego była bardzo wysoko oceniana przez całą archidiecezję, zwłaszcza zaś środowiska uczelniane, inteligenckie, z którymi miał bardzo dobry kontakt oraz w środowiskach kulturalnych Krakowa – wskazuje hierarcha.

„To był kolejny wielki biskup krakowski po takich postaciach jak Sapieha, Baziak, Wojtyła i Macharski” – puentuje w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz.

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite