Nasze projekty

Wieczór Pielgrzyma u podnóża Jasnej Góry

Ciepła zupa, zimne lody, koncert, wspólna modlitwa - tak wyglądał wczorajszy Wieczór Pielgrzyma zorganizowany u podnóża Jasnej Góry przez ojców pallotynów z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przybyli nań uczestnicy zakończonych wczoraj pieszych pielgrzymek, w tym spora grupa młodych z WAPM, która przyszła z Warszawy.

14 sierpnia do Częstochowy wchodzi chyba najwięcej w całym roku pieszych pątników. Na Jasnej Górze mogą być tylko krótką chwilę na osobistej modlitwie. Pomyśleliśmy, by stworzyć miejsce z klimatem sprzyjającym wyciszeniu i uwielbieniu – mówią ojcowie pallotyni tłumacząc swój pomysł na Wieczór Pielgrzyma, który kolejny rok z rzędu zorganizowali dla pątników.

Inicjatywa od samego początku cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony wielu pielgrzymów, bowiem nie wszyscy decydują się na powrót do domu bezpośrednio po nawiedzeniu kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. W tym roku przybyło ponad 1100 osób. Rozdano prawie 370 litrów zupy i kilkadziesiąt litrów lodów. „Lody?? To jest jak święto. Jedno związane z dotarciem na Jasną Górę, a drugie tutaj w Dolinie Miłosierdzia” – mówili pielgrzymi. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się zupa pomidorowa. Nad jej przygotowaniem już od kilku dni czuwali wolontariusze z Fundacji ufam Tobie. Całość spotkania zakończył ciągnący się do późnych godzin nocnych koncert uwielbienia prowadzony przez diakonię muzyczną grupy Szarej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Dolina Miłosierdzia – jak nazywane jest sanktuarium prowadzone przez ojców pallotynów, usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. Miejsce słynące z wielu cudów posiada w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach). Oficjalnie jest to pierwsza w skali świata parafia, której nadano takie wezwanie. Określenie Dolina Miłosierdzia nadał temu miejscu pierwszy biskup częstochowski, bp Teodor Kubina.
Wota umieszczone w starym kościele oraz świadectwa przesyłane do Sanktuarium uwidaczniają namacalnie specjalne Boże działanie w tym miejscu. Cuda i łaski wypraszane są w sposób szczególny każdego dnia o godz. 15 podczas koronki do Bożego Miłosierdzia. Obecnie prawie na ukończeniu są mozaiki wykonywane w nowej świątyni przez o. Marko Rupnika.

Reklama

ad, KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę