Nasze projekty

Weszli na jasnogórską wieżę, by oddać hołd nowojorskim strażakom

W poniedziałek kadeci i pracownicy Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, w ramach akcji charytatywnej „Honorowa Wspinaczka 11 września”, pokonując w pełnym rynsztunku 520 schodów prowadzących na wieżę jasnogórską, upamiętnili strażaków, którzy zginęli, ratując innych w zamachu na wieże World Trade Center.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Już rok po tragedii w Nowym Jorku polscy strażacy biorący udział w akcji ratowniczej przekazali na Jasną Górę krzyż wykonany z konstrukcji stalowej World Trade Center oraz pamiątkowy medal. Wotywny krzyż znajduje się w Muzeum 600-lecia.

Dziś kadeci i pracownicy Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, w ramach akcji charytatywnej „Honorowa Wspinaczka 11 września”, oddali hołd swoim bohaterskim kolegom. Pokonując w pełnym rynsztunku 520 schodów prowadzących na wieżę jasnogórską, upamiętnili strażaków, którzy zginęli, ratując innych w zamachu 11 września w Nowym Jorku na wieże World Trade Center.

Reklama

Jak powiedział młodszy brygadier Arkadiusz Omazda, strażakom udostępniono dzisiaj również tę część wieży Jasnej Góry, która nie jest dostępna na co dzień. Wieża jest najwyższym obiektem budowlanym w Częstochowie, chcieliśmy ją „zdobyć” – wyjaśnił strażak. Młodszy brygadier podkreślił także, że strażacy w modlitwach pamiętali zarówno o kolegach, którzy oddali życie w akcji ratunkowej, jak i ich rodzinach. Modlitwa jest potrzebna. Strażacy borykają się z różnymi zagrożeniami i łaska Matki Bożej jest nam potrzebna, aby szczęśliwie wyjechać do akcji, ale też szczęśliwie z niej powrócić – dodał.

ZOBACZ: Ojciec Mychal Judge w trakcie ataku na World Trade Center: „Jezu, proszę, zakończ to w tej chwilii”

Jak wyjaśnił Arkadiusz Omazda, działalność Państwowej Straży Pożarnej nie ogranicza się jedynie do gaszenia pożarów. Wypadki drogowe, katastrofy. Reagujemy na wszystko co dzieje się wokół nas. Pomagamy także uchodźcom. Mierzymy się prawie ze wszystkimi trudnymi sytuacjami, które spotykają ludzi – podkreślił strażak.

Reklama

Akcja „Honorowa Wspinaczka 11 września” organizowana jest przez fundację cfbt, której celem jest wspieranie rozwoju bezpieczeństwa oraz ratownictwa, w szczególności działalności ochrony przeciwpożarowej oraz działalności straży pożarnych. W tym roku podczas wspinaczek zorganizowanych w ramach akcji przeprowadzana jest też zbiórka pieniężna na szkolenia z zakresu profilaktyki nowotworowej oraz zdrowia psychicznego strażaków.

11 września 2001 r. terroryści Al–Kaidy porwali w USA cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center w Nowym Jorku, a trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Czwarty samolot, mający uderzyć w waszyngtoński Kapitol, rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. W wyniku zamachu zginęło blisko trzy tysiące osób; większość wskutek pożaru i zawalenia się dwóch wież WTC. Wśród nich było też kilkoro Polaków.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę