Nasze projekty

Warszawiacy uczcili 14. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

We wtorek 2 kwietnia, w 14. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II o godz. 21.15 na placu Piłsudskiego w Warszawie tradycyjnie już odbyło się czuwanie połączone z refleksją nad nauczaniem papieża z Polski. Wśród licznie przybyłych mieszkańców miasta nie zabrakło też kard. Kazimierza Nycza czy biskupa Rafała Markowskiego.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wyznał, że jeszcze 5 lat temu zastanawiał się, czy warto organizować takie spotkania w rocznicę śmierci papieża – czy nie wystarczy uczczenie go w październikowe, liturgiczne wspomnienie. Jednak ilość osób chcących wziąć udział w tym upamiętnieniu jest dla niego wystarczającym argumentem. Zaapelował, zwłaszcza do młodych, by sięgać po nauczanie Jana Pawła II. Zauważył, że 14 lat temu nikomu nie przyszłoby do głowy, że kiedyś trzeba będzie bronić tego wielkiego rodaka. Kardynał przypomniał, że w 1979 roku ostatni raz Jan Paweł II był z prymasem Wyszyńskim właśnie podczas Mszy na tym placu, wyrażając nadzieję na rychłe wyniesienie na ołtarze również Prymasa Tysiąclecia.

FOT. Wojciech Łączyński

Reklama

Warszawiaków do refleksji nad słowami papieża, które padły 40 lat temu podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, zaprosiło Centrum Myśli Jana Pawła II. Hasło tegorocznych obchodów „Odnów oblicze!” nawiązuje bezpośrednio do pamiętnego wezwania Jana Pawła II: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

– Mamy świadomość, że odnowa oblicza dokonuje się przede wszystkim przez odnowienia serca. Tej odnowy wszyscy dzisiaj potrzebujemy – mówi Marcin Nowak, koordynator wydarzenia z Centrum Myśli Jana Pawła II. – Bez tej odnowy i stworzenia w sercu przestrzeni dla drugiej osoby, nie będziemy w stanie myśleć o dobru wspólnym i podejmować działania, które będą wyrazem odpowiedzialnej troski o życie swoje, swojej rodziny, lokalnej wspólnoty. To właśnie chcemy sobie i warszawiakom przypomnieć podczas tegorocznych obchodów 2 kwietnia.

Reklama

FOT. Wojciech Łączyński

W trakcie czuwania na placu Piłsudskiego, licznie zebrani uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentów homilii Jana Pawła II i kompozycji wykonanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Po zmierzchu na budynku Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego wyświetlono specjalną grafikę z wizerunkiem Jana Pawła II, co było możliwe dzięki projektorom użyczonym przez firmę EPSON.

Reklama

W godzinie śmierci papieża, o 21.37, jak co roku zabrzmiał utwór „Cisza” w wykonaniu trębacza z Garnizonu Warszawa.

– W każdą rocznicę śmierci papieża jesteśmy z warszawiakami na placu Piłsudskiego. Mieszkańcy stolicy trwają w zadumie, wspominają wydarzenia z 2 kwietnia 2005 roku. Co ciekawe, coraz częściej zabierają też ze sobą swoje dzieci, tłumacząc im, jakie znaczenie miały dla Polaków tamte chwile – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

FOT. Wojciech Łączyński

Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca, aby do papieskiego dorobku sięgać i wchodzić w twórczy dialog z myślą Karola Wojtyły. – Wciąż odbieramy sygnały, że takie spotkania są bardzo potrzebne warszawiakom, zarówno tym, którzy utożsamiają się z pokoleniem JP2, jak i tym, którzy poszukują ambitnych projektów kulturalnych, a w końcu młodzieży i dzieciom, które tak jak stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, odnajdują w dorobku papieża ważne i aktualne wskazówki – dodaje Michał Senk.

Obchody 2 kwietnia poprzedził muzyczny hołd oddany papieżowi – koncert “Gloria Patri” w wykonaniu aż 11 warszawskich chórów. Wydarzenie odbyło się w sobotę 30 marca w Świątyni Opatrzności Bożej w ramach trwającego Festiwalu Nowe Epifanie.

Centrum Myśli Jana Pawła II to instytucja kultury m.st. Warszawy, która bada, dokumentuje i w nowatorski sposób upowszechnia nauczanie Jana Pawła II. Centrum zostało powołane w 2005 roku decyzją Rady m.st. Warszawy, a działalność rozpoczęło 1 kwietnia 2006 r. W ramach Centrum działają: Instytut Naukowo-Badawczy, Dział Upowszechniania i Dział Społeczny. Centrum posiada własne studio telewizyjne Foksal Eleven, bibliotekę i chór.

archwwa/ad

FOT. Wojciech Łączyński

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę