Nasze projekty

W całym kraju odbyły się dziś święcenia kapłańskie

W prawie wszystkich diecezjach w Polsce odbyły się dziś przed południem święcenia prezbiteratu. Na podstawie danych z 16 diecezji obliczyliśmy, że dziś przybyło w naszym kraju co najmniej 105 nowych kapłanów, najwięcej w Tarnowie i Warszawie. Jeden z nowo wyświęconych jest wdowcem i ma 61 lat.

– Ja wam przyrzekam, że będę wam Ojcem! Ja wam przyrzekam, że będę was traktował jako współpracowników. Ja wam przyrzekam, że będę was traktował, jak swoje ukochane dzieci! Przyrzekam wam to za siebie, i przyrzekam wam to za każdego biskupa, który tu będzie na tym miejscu przewodniczył Eucharystii. Obyście nigdy nie zwątpili w tę relację, bo ona jest bardzo ważna! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś do przyszłych kapłanów Kościoła łódzkiego. Święcenia kapłańskie przyjęło tu 9 diakonów.

Wchodzicie dziś do wspólnoty, która się nazywa prezbiterium łódzkie – mówił w homilii do neoprezbiterów metropolita łódzki.  – Wspólnota to nie jest układ kolesiów. Wspólnota – to nie jest solidarność zawodowa. Wspólnota – to jest rzeczywista komunia ludzi połączonych wspólną misją, wspólnym wezwaniem, wspólną miłością do Jezusa. To jest komunia ludzi, którzy potrafią być dla siebie braćmi, którzy ze sobą nie rywalizują, którzy się nie ścigają, którzy ze sobą nie współzawodniczą, tylko współpracują. Wspólnota – to jest komunia ludzi, którzy potrafią sobie nawzajem pomóc wtedy, kiedy jeden z nich jest w głębokim kryzysie. Wchodzicie do wspólnoty i macie ją współtworzyć. Niech was ręka Boska broni od myślenia – ja sam, ja sam i lepiej, żeby mi nikt nie przeszkadzał. – podkreślił metropolita łódzki.

Najwięcej nowych kapłanów wyświęcono w diecezji tarnowskiej – od lat słynącej z największej w Polsce liczby powołań kapłańskich.

Reklama

„Ludzie intuicyjnie wyczuwają serce „dobrego pasterza”, nawet ci, którzy są trochę oddaleni od Pana Boga. Wyczuwają świętość i dobroć kapłana i lgną do niego, mimo tego zohydzenia, które jest cały czas uwypuklane. Ludzie pragną bliskości Boga w kapłanie. Niezwykle ważne jest budowanie bliskich relacji z wiernymi, opartych na głębokiej wierze, duchowości, życzliwości, zaufaniu i wysokiej kulturze” – mówił do nowoświęconych bp Andrzej Jeż.

Również dużą liczbę nowych kapłanów bo aż 19 ma archidiecezja warszawska. Święceń udzielił im w warszawskiej archikatedrze kard. Kazimierz Nycz. 15 neoprezbiterów formowało się w seminarium archidiecezjalnym, czterech – w misyjnym seminarium Redemptoris Mater. Co ciekawe, jeden z wyświęconych dziś tu diecezjalnych kapłanów – ks. Augustyn Sękowski, ma aż 61 lat, ponieważ do seminarium wstąpił po śmierci żony. Znamienne było to, że święcenia przyjmował dziś w tym samym kościele, w którym 38 lat temu zawarł sakramentalne małżeństwo.

ad, archwwa, KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite