Nasze projekty

Tomasz Terlikowski laureatem Nagrody Dziennikarskiej „Ślad”

Laureatem tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka został Tomasz Terlikowski. Dziennikarz był nominowany do nagrody za prezentowaną od wielu lat odwagę i konsekwencję w dążeniu do wewnętrznego oczyszczania się Kościoła. Gratulujemy!

Podczas e-Gali wręczenia Nagrody Dziennikarskiej im. bp. Jana Chrapka, laureat podziękował Kapitule konkursu i pogratulował pozostałym nominowanym – Monice Białkowskiej i Barbarze Gruszce-Zych. Tomasz Terlikowski skierował słowa wdzięczności także swojej rodzinie: żonie, dzieciom oraz wszystkim, którzy go formowali w wierze. Szczególnie dziękuję moim ś.p. rodzicom, szczególnie tacie, który zawsze mnie uczył, że nie warto iść za wszystkimi, że warto być „na kontrze” i jak jedni mówią jedno, to warto się zastanowić, czy nie mówić czegoś innego – mówił laureat podczas e-gali.

Ta nagroda szczególnie mocno zobowiązuje mnie do tego, by dalej iść tą drogą, o której mówił do nas – dziennikarzy Ojciec Święty Franciszek, przypominając nam, że nasza rola w Kościele, w świecie jest szczególna – być głosem także ofiar, tych, którzy swojego głosu nie mają. Nie tyle być „pijarowcami Kościoła”, nie tyle robić marketing Kościołowi, ile pokazywać prawdę o nim – czasem piękną, a czasem bolesną – mówił Terlikowski.

Laureat podkreślił, że najważniejsze podziękowania należą się Panu Bogu. Za to wszystko, czym mnie obdarzył, wszystkie dary, za całą drogę, którą mnie poprowadził – drogę piękną i niesamowitą, czasem nie łatwą, ale On jest najważniejszy. Oby ta nagroda nie wpędziła mnie w pychę, bo ona jest grzechem głównym, a naszym celem jest przecież zbawienie – mówił.

Reklama

Reklama

Tomasz Terlikowski, dziennikarz, publicysta i autor książek, został nominowany do nagrody „za prezentowaną od wielu lat odwagę i konsekwencję w dążeniu do wewnętrznego oczyszczania się Kościoła”. Kapituła doceniła tegoroczny zbiór wywiadów Tomasza Terlikowskiego „Tylko prawda nas wyzwoli. Przyszłość Kościoła katolickiego w Polsce”. Z uznaniem przyjęto wiele jego artykułów, które pobudzają do myślenia, oraz – co u dziennikarzy rzadkie – jego umiejętność przyznawania się do błędów.

Wśród pozostałych nominowanych były Monika Białkowska – dziennikarka „Przewodnika Katolickiego” i Barbara Gruszka-Zych – poetka, reportażystka i dziennikarka „Gościa Niedzielnego”.

Tegoroczna gala ze względu na pandemię odbyła się w formie online.

Reklama

Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła i Tomasz Krzyżak.

W ubiegłym roku w gronie nominowanych była także Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl.

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był on członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983–1986 byt redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986–1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.

Organizacją Gali Nagrody „Ślad” zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody „Ślad”.

zś/Stacja7

 

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę