Nasze projekty

Tomasz Rożek doradcą Europejskiej Agencji Kosmicznej!

Tomasz Rożek został członkiem High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe (HLAG). Jest jedynym przedstawicielem Polski i pozostałych krajów naszego regionu w tym zespole.

fot. materiały prasowe Nauka. To Lubię


Grupa Doradcza Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu (w skrócie HLAG) została powołana przez Dyrektora Generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, Josefa Aschbachera. W jej skład wchodzi 12 osób, wśród których są m.in.: Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO, Saadia Zahidi, dyrektor Światowego Forum Ekonomicznego, Christoph Schweizer, prezes Boston Consulting i Cristiana Garmendia, była minister nauki i innowacji rządu Hiszpanii.

Naszym zadaniem będzie określenie kierunku, w którym Europa powinna rozwijać technologie kosmiczne – tłumaczy Tomasz Rożek.

W czasie ostatniego spotkania państw członkowskich ESA w połowie lutego postanowiono rozpocząć dyskusję dotyczącą roli Europy w eksploracji kosmosu przez człowieka.

Reklama

Zajmuję się edukacją oraz komunikacją naukową i chętnie podzielę się swoim doświadczeniem i intuicjami. Jest mi bardzo miło, że zostałem wybrany do prac w Grupie Doradczej ESA. Europejska Agencja Kosmiczna jest jedną z najważniejszych na świecie instytucji zajmujących się badaniem kosmosu – stwierdził Tomasz Rożek.

Jak podkreślił, „rozwój sektora kosmicznego oraz transfer technologii kosmicznych może być (i w wielu miejscach jest) kołem zamachowym nowoczesnych gospodarek”.

Reklama

Polska ma bardzo szybko rozwijający się sektor kosmiczny i cieszę się, że będę mógł także o tym opowiedzieć moim koleżankom i kolegom z HLAG – zaznaczył Tomasz Rożek.

Pierwsze spotkanie High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe (HLAG) odbędzie się pod koniec września, w ESTEC (ESA’s European Space Science and Technology Centre) w Noordwyk, w Holandii.

kh, naukatolubie.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę