Nasze projekty

Spotkanie duszpasterzy młodzieży i koordynatorów ŚDM

W Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie trwa spotkanie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży i diecezjalnych koordynatorów Światowych Dni Młodzieży. Około 80. kapłanów dyskutuje o programie duchowym przygotowań do spotkania w Krakowie w 2016 roku

Reklama

Rozmawiają także o peregrynacji znaków ŚDM oraz pomysłach na organizację pobytu w diecezjach młodych ludzi z całego świata w tygodniu poprzedzającym wydarzenia centralne. W obradach uczestniczy bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Młodzieży KEP.

Jak poinformował KAI ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz Rady ds. Młodzieży KEP a jednocześnie sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie tematyka warszawskiego spotkania związana jest przede wszystkim z przygotowaniami do wydarzenia w Krakowie. Na ukończeniu są już prace związane z programem duchowych przygotowań, który zatytułowany „Serce 2.0” będzie realizowany od pierwszej Niedzieli Adwentu, 30 listopada. Jego nazwa nawiązuje do błogosławieństwa „Błogosławieni czystego serca”, które zgodnie z wolą papieża Franciszka rozważane ma być w roku liturgicznym 2015.

„Program formacyjny dla młodych skupiony jest na sakramencie pokuty i Eucharystii, w ramach którego przygotowano materiały dotyczące rachunku sumienia, nabożeństwo pokutne wspólnotowe i indywidualną spowiedź, zwieńczone adoracją Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystią” – powiedział ks. Suchodolski. Większość tego typu spotkań miałaby się odbywać w pierwsze piątki miesiąca w parafiach czy dekanatach.

Reklama
Reklama

Duszpasterze dzielili się również swoimi spostrzeżeniami z peregrynacji po Polsce krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Do tej pory znaki te odwiedziły pięć polskich diecezji. Jak zapewnił ks. Suchodolski krzyż nie został zamknięty do świątyń, ale trafił w przestrzeń publiczną, jako manifestacja wiary. Dotarł do tej młodzieży, która sama do kościoła by nie przyszła. Znaki były obecne na placach, w szkołach, szpitalach, domach dziecka, a nawet w więzieniach.

W związku z dalszą peregrynacją znaków ŚDM, która w Polsce zostanie wznowiona 14 grudnia br., duszpasterze młodzieży omawiali zagadnienia związane z przygotowaniem odpowiedniego programu. Chodzi o scenariusze apeli przy krzyżu, spotkań w szkole, w więzieniu, nabożeństw drogi światła, czy nabożeństw różańcowych. Materiały te, podobnie jak program duchowych przygotowań, zostaną wydane i będą dostępne przed I Niedzielą Adwentu.

Kolejnym tematem dyskusji były kwestie dotyczące pobytu młodzieży z całego świata w polskich diecezjach w tygodniu poprzedzającym wydarzenia centralne w Krakowie. Delegacje niektórych krajów już zgłaszają się do polskich podmiotów, by ustalić szczegóły. Jedna z francuskich grup, ok. 150 osób, pragnie np. popłynąć kajakami szlakiem św. Jana Pawła II. Skierowano ich zatem do diecezji ełckiej. Grupy australijskie chcą natomiast zaangażować się w dzieła miłosierdzia. Niemal wszyscy, którzy zapowiedzieli swój przyjazd do Polski pragną odwiedzić Jasną Górę, czy Muzeum w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Reklama
Reklama

Ks. Artur Pytel, diecezjalny duszpasterz młodzieży z diecezji gliwickiej poinformował, że obecnie trwają poszukiwania miejsca na przyjęcie pielgrzymów. „Rozmawiamy z duszpasterzami, młodzieżą, by znaleźć gospodarzy. Jest wstępny zarys programu pobytu w diecezji, wykorzystujący te elementy, które były ciekawe przy okazji poprzednich ŚDM” – powiedział kapłan. Zaplanowano zatem specjalny dzień modlitewny, ale także prace na rzecz konkretnej parafii, odwiedziny w miejscach pielgrzymkowych oraz jedno, wspólne spotkanie wszystkich gości.

Diecezja gliwicka przyjmie ok. 6 tys. osób. Do tej pory zgłosiło się ok. 600 młodych ludzi, wśród których są Niemcy i Brazylijczycy. Jak przyznał ks. Pytel najtrudniejsze na obecnym etapie jest obudzenie pragnienia spotkania się z gośćmi, otwarcia na nich. „Chcemy przekonać przyjmujących gospodarzy, że jest to wydarzenie, które może przynieść ogromne owoce duchowe” – podkreślił duszpasterz. Jak zauważył spotkanie z przedstawicielami innych narodów pozwoli także na odrzucenia stereotypów, wyobrażeń i wzajemnych uprzedzeń.


rl (KAI) / Warszawa

Reklama

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 września 2014
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite