Nasze projekty

Slavangard – tego festiwalu nie przegap

Duszpasterstwo akademickie Beczka w Krakowie już po raz 12. zorganizowało Dominikański Festiwal Filmowy Slavangard. Pokazy zgłoszonych filmów odbędą się 17 i 18 maja w Krakowie, zaś uroczysta gala z wręczeniem nagród i pokazem nagrodzonych prac w sobotę 19 maja w kinie Kijów.

Festiwalowi towarzyszą warsztaty artystyczne przeznaczone nie tylko dla tych, którzy przysłali na konkurs swoje dzieła, ale również dla wszystkich chętnych. Poprowadzą je profesjonaliści krakowskiej sceny artystycznej, m. in. aktorzy Teatru STU i Krakowskich Szkół Artystycznych a także Marcin Jończyk ze Stacji7, znany m.in. z produkcji rekolekcji „Jeszcze 5 Minutek” o. Adama Szustaka OP.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 36 filmów w 3 kategoriach: fabuła, dokument i animacja/eksperyment. Wszystkie musiały nawiązywać do hasła tegorocznej edycji, które brzmi „Oto Człowiek”. Autor najlepszego filmu otrzyma nagrodę 5 tys. zł, inni wyróżnieni zostaną nagrodzeni również nagrodami pieniężnymi lub rzeczowymi, służącymi ich rozwojowi artystycznemu. W jury zasiedli w tym roku Urszula Grabowska, o. Łukasz Woś OP, Juliusz Chrząstowski, Krzysztof Jastrząb oraz Włodek Markowicz.

Jak mówi Alicja Bugańska, koordynatorka festiwalu poziom prac jest zróżnicowany, ale z roku na rok coraz wyższy. – Zwycięzcy poprzednich edycji wysyłali potem swoje filmy na inne branżowe festiwale i nierzadko odnosili następne sukcesy – mówi.

Reklama
Reklama

Przypomina również cel powstania festiwalu. – Początkowo Slavangard był wewnętrznym festiwalem naszego duszpasterstwa akademickiego, służył wspólnej zabawie i wzajemnym podziwianiu swoich talentów. Dziś, gdy ma już wymiar ogólnopolski służy rozwojowi kultury kinematografii, wzbudzaniu potrzeby kreatywności wśród ludzi i stwarzaniu im okazji zrobienia czegoś razem z innymi. Niemożliwe jest bowiem, by dobry film zrobiła jedna osoba. To przedsięwzięcie zmusza do współpracy z innymi i wzajemnej wymiany talentów – podkreśla Alicja Bugańska.

 

Patronat medialny nad festiwalem objęła Stacja7.pl

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę