Nasze projekty

Seong-Jin Cho zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego

Zwycięzcą XVII Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina został Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Jedyny Polak w stawce dziesięciu finalistów, Szymon Nehring otrzymał wyróżnienie.

Druga nagroda przypadła Charlesowi Richardowi-Hamelinowi z Kanady, a laureatką trzeciej nagrody została Kate Liu ze Stanów Zjednoczonych. Kolejne nagrody otrzymali: czwartą Eric Lu ze Stanów Zjednoczonych, piątą Yike (Tony) Yang z Kanady, a szóstą Dmitrij Szyszkin z Rosji. Wręczono też wyróżnienia. Otrzymali je: Szymon Nehring, Aljosa Jurinić z Chorwacji, Aimi Kobayashi z Japonii i Georgijs Osokins z Łotwy.

Za najlepsze wykonanie poloneza uhonorowano Seong-Jin Cho. Kate Liu otrzymała nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty otrzymał Charles Richard-Hamelin. Nie przyznano nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Fryderyka Chopina.

W finałowej stawce było dwóch Kanadyjczyków, dwoje Amerykanów, Polak, Rosjanin, Łotysz, Chorwat, Japonka i reprezentant Korei Południowej. Finaliści byli oceniani przez 17-osobowe jury, w którym zasiadają wybitni pianiści, w tym pięciu laureatów wcześniejszych Konkursów Chopinowskich.

Reklama
Reklama

Seong-Jin Cho przyznał, że o występie w Warszawie zaczął marzyć w roku 2005, gdy miał 11 lat. Na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników Seong-Jin Cho powiedział, że 10 lat temu usłyszał zwycięzcę ówczesnego konkursu, Rafała Blechacza, który stał się jego muzycznym idolem.

Po ogłoszeniu werdyktu jury w rozmowie z radiową Dwójką laureat głównej nagrody przyznał, że fakt zwycięstwa jeszcze do niego nie dotarł. „Nie mogę w to uwierzyć, jestem bardzo szczęśliwy. Nie wiem, co będę teraz robił, naprawdę. Moja mama przyjechała na Konkurs do Warszawy, więc pewnie będę chciał z nią spędzić trochę czasu” – powiedział zwycięzca. Cho to pierwszy Koreańczyk, który został laureatem Konkursu Chopinowskiego.

Wszystkie przesłuchania Konkursu Chopinowskiego transmitowała i komentowała radiowa Dwójka. Oprócz tego Polskie Radio z okazji Konkursu Chopinowskiego uruchomiło nowe cyfrowe Radio Chopin. Program w całości jest poświęcony Konkursowi i polskiemu kompozytorowi. Radia Chopin można słuchać w cyfrowych radioodbiornikach DAB+ oraz na stronie internetowej www.polskieradio.pl.

Reklama
Reklama

OBEJRZYJ FINAŁOWY WYSTĘP SEONG-JIN CHO

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/Siekaj/ab

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite