Nasze projekty

Rzecznik KEP: nie poprzestawajmy jedynie na dekorowaniu grobów, ofiarujmy modlitwę

"Ofiarujmy naszym bliskim zmarłym modlitwę, której najbardziej od nas potrzebują" – powiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, które przypada 2 listopada.

fot. Episkopat Polski/Flickr

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w Dzień Zaduszny Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, którzy przebywają w czyśćcu.

Jest to szczególny dzień, w którym nie tylko wspominamy naszych bliskich zmarłych odwiedzając ich groby, ale powinien być to dzień intensywnej modlitwy za ich dusze, bo właśnie tego najbardziej od nas potrzebują. Temu służą również procesje żałobne odprawiane w kościołach i na cmentarzach – zauważył.

Odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały listopad

Ks. Gęsiak przypomniał, że w tym roku, decyzją Penitencjarii Apostolskiej, będzie można uzyskać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad, a nie tylko w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych.

Reklama

Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami można uzyskać, gdy nawiedzimy 1 listopada oraz 2 listopada kościół lub kaplicę publiczną i odmówimy „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga”.

SPRAWDŹ: Odpust zupełny za zmarłych krok po kroku. Wyjaśniamy zmiany

W tym roku, w związku z trwającą pandemią COVID-19, może on być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych. Ponadto wypełniając określone warunki, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, kościoła lub kaplicy przez cały listopad. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie i ofiarować go za osobę zmarłą – dodał rzecznik Episkopatu.

Reklama

Rzecznik przypomniał o przestrzeganiu zasad sanitarnych

W kontekście Dnia Zadusznego przypomniał, że nadal z powodu pandemii nadal obowiązują obostrzenia sanitarne.

Nie zapominajmy, że także tegoroczny Dzień Zaduszny przychodzi nam przeżywać w sytuacji pandemicznej. Dlatego pamiętajmy o przestrzeganiu norm i zasad sanitarnych, takich jak noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, o co również prosił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych – stwierdził ks. Gęsiak SJ.

kh/BP KEP/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę