Nasze projekty

Rząd wprowadza nowe restrykcje. Są ograniczenia w kościołach

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia związane z walką z pandemią koronawirusa. Ograniczenia dotyczą też kościołów.

Największa zmiana, to pełne zdalne nauczanie, również dla najmłodszych uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej.

„Rozszerzamy nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużamy okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada” – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Rząd dodatkowo przeznaczył na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej w wysokości 500 zł.

Reklama
Reklama

W kościołach do 29 listopada będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. 

Również od soboty zostaną zamknięte wszystkie placówki kultury – teatry, kina, muzea, galerie i wszystkie inne instytucje. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych.

W sklepach zostaną wprowadzone obostrzenia. W mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os na 10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2.

Reklama

Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług.

Przedłużone ograniczenia

Przedłużono też do 29 listopada inne obostrzenia. Od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 jest obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna. W transporcie publiczny może być zajęte 50 procent miejsc siedzących i 30 procent wszystkich miejsc, zawieszona jest działalność basenów, aquaparków i siłowni, a wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Sanatoria pozostają zamknięte, restauracje mogą wydawać posiłki tylko na wynos, a zgromadzenia publiczne są ograniczone do 5 osób. Cały czas obowiązuje też zakaz organizowania spotkań i imprez.

O krok od narodowej kwarantanny

Rządzący zapowiedzieli także, że następnym krokiem może być wprowadzenie narodowej kwarantanny. Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu –­ zapowiedział premier.

SPRAWDŹ: Papież do Polaków: niech „Różaniec do granic nieba” wyjedna pojednanie

ag/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite