Nasze projekty

Niemieckie Kościoły będą musiały oddać ok. 40 tys. nieruchomości. Grozi im rozbiórka

Dwa największe w Niemczech Kościoły: katolicki i ewangelicki będą musiały oddać około jedną trzecią swoich budynków w ciągu najbliższych 40 lat. Przede wszystkim dotyczy to plebanii i domów parafialnych, ale coraz częściej także kościołów.

fot. Sor Gaby/cathopic.com

Według raportu, do 2060 r. trzeba będzie oddać około 40 tys. nieruchomości. Stracą je protestanckie Kościoły regionalne i diecezje katolickie – poinformował niemiecki dziennik „Hannoversche Allgemeine Zeitung”. Przede wszystkim dotyczy to plebanii i domów parafialnych, ale coraz częściej także kościołów. Grozi im rozbiórka, jeśli nie uda się wynegocjować z władzami konserwatorskimi większej swobody użytkowania.

Według raportu, tłem jest ciągły spadek liczby wiernych w Niemczech. Gazeta powołuje się na wspólne stanowisko Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) i Katolickiego Związku Diecezji Niemieckich (VDD).

Jego autorami są Adalbert Schmidt, członek Wyższej Regionalnej Rady Kościelnej Kościoła protestanckiego w Hanowerze, oraz Karl Schmiemann, doradca prawny katolickiej archidiecezji w Hamburgu. Schmidt jest również przewodniczącym Komisji Prawa Budowlanego i Nieruchomości EKD. Schmiemann jest przewodniczącym komisji prawnej VDD.

Reklama

Od lat 90. ubiegłego wieku opuszczonych zostało 1200 kościołów

Problemem z oddawaniem budynków kościelnych jest ochrona zabytków przez państwo. Według Schmidta i Schmiemanna z 42 500 budynków sakralnych obu głównych wyznań około 80 procent jest chronionych przez ustawę o obiektach zabytkowych. Według szacunków, od lat 90. ubiegłego wieku opuszczonych zostało 1200 kościołów. Zburzonych zostało 278 z nich.

Przede wszystkim chodzi o zachowanie wysokiego standardu budynków kościelnych jako dziedzictwa kulturowego. Liczba obiektów prawdopodobnie znacznie wzrośnie, jeśli ochrona budynków wpisanych na listę utrudni ich wykorzystanie do innych celów, na przykład jako nieruchomości mieszkalnych lub kulturalnych – stwierdzono. Jednak według raportu organy ochrony zabytków są skłonne do kompromisu. Christina Krafczyk, prezes Urzędu Ochrony Zabytków Dolnej Saksonii, powiedziała gazecie, że państwowe urzędy ochrony zabytków są bardzo zainteresowane jak najszybszą współpracą.

Jej zdankiem, jak najwięcej wysokiej wartości budynków kościelnych powinno zostać zachowanych jako dziedzictwo kulturowe. W poszczególnych przypadkach należy opracować „opcje dalszego użytkowania z interwencjami zachowującymi substancję i zasoby obiektów”.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę