Nasze projekty

Jak postrzegamy dzisiaj Kościół? Jakie widzimy jego mocne i słabe strony? Ruszyły prace synodalne. „Każdy może wziąć w nich udział”

Praca zespołów parafialnych, na poziomie diecezjalnym, a następnie ogólnopolskim. Tak wyglądają kolejne etapy przebiegu Synodu o synodalności, który otworzył na początku października Papież Franciszek. Jak wskazuje bp Adrian Galbas, w procesie synodalnym "chodzi o to, by nikt nie czuł się pominięty i zignorowany, i by głos każdego został wzięty pod uwagę".

Fot. Bp Adrian Galbas SAC / Facebook

Ankiety dla wiernych

W niemal całej Polsce biskupi otworzyli diecezjalne etapy Synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. W kilku diecezjach odpowiedzialnymi za koordynację synodalnych prac są biskupi pomocniczy, w innych księża, lub osoby świeckie. Już teraz wiele diecezji stworzyło też możliwość indywidualnego przesyłania opinii i refleksji. Dzięki ankietom na stronach wierni mogą wyrazić swoje zdanie na temat funkcjonowania Kościoła lokalnego. Pomocą w tym mogą być pytania, jakie zaproponował do prac synodalnych Papież.

Do końca lutego 2022 r. powinny powstać diecezjalne syntezy z konsultacji synodalnych. W kwietniu zaś przygotowana zostanie synteza ogólnopolska, która zostanie przekazana do Watykanu.

POLECAMY: Opowiedz o swoim doświadczeniu i przeżywaniu wiary w Kościele

Reklama

Pierwsze spotkanie koordynatorów za nami

Jak wyjaśnia bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski, „co miesiąc organizowane będą on-line’owe spotkania osób odpowiedzialnych za synod w poszczególnych diecezjach”. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 19 października.

Wśród koordynatorów diecezjalnych odczuwa się duży potencjał pozytywnej energii i zaangażowania. Widać, że do koordynowania diecezjalnym etapem synodu zostały wybrane osoby, którym bardzo zależy, aby ta faza synodu przebiegła jak najbardziej dynamicznie i owocnie – mówi bp Galbas.

Synod to szansa dla Kościoła

Jak przyznaje, spotkanie z koordynatorami dało mu „dużo nadziei”, zwłaszcza w obliczu wrażenia, że wiele osób podchodzi do synodu chłodno, a zwłaszcza dotyczy to osób duchownych.

Reklama

Często patrzymy na synod nie jak na szansę dla Kościoła, ale jak na kolejną „robotę”, która przypadnie nam w i tak już pracowitym czasie Adwentu, Bożego Narodzenia i kolędy. Może mam pecha, ale nie widzę wielkiego zapału także wśród młodych księży. Nie słyszałem, żeby jakiś ksiądz powiedział: jaka to jest super sprawa ten synod. Da nam nowe narzędzia do pracy duszpasterskiej, nową inspirację, pomoże pracować w parafii i poza nią. Za to „synodalnych rozkmin” słyszałem już sporo – mówi biskup.

„Jeszcze tego brakowało, żeby świeccy mówili mi, jak mam prowadzić parafię”

Pytany o przyczyny tego stanu rzeczy, bp Galbas wyjaśnia, że pierwszą jest chyba silnie zakorzeniony w Polsce klerykalizm.

Jeden z księży powiedział mi niedawno: „Jeszcze tego brakowało, żeby świeccy mówili mi, jak mam prowadzić parafię”. To czysty klerykalizm, który zakłada, że ksiądz to ktoś lepszy niż świecki, a święcenia są ważniejsze niż chrzest. Inną przyczyną tego księżowskiego „schłodzenia” jest pewien dystans do papieża Franciszka i tego, co proponuje dziś Kościołowi. A może chodzi też po prostu o to, że nam się zwyczajnie nie chce podjąć tej synodalnej pracy, albo, że się jej boimy…

Reklama

Rozmowy synodalne – po pierwsze: słuchać

Pierwsze spotkanie koordynatorów diecezjalnych poświęcone było przede wszystkim przypomnieniu, o co dokładnie chodzi w fazie konsultacyjnej synodu, która trwa w każdej diecezji od 17 października br. do kwietnia 2022 r. Bp Galbas wskazuje, że „jej podstawowym celem nie jest przygotowanie konkretnych statystyk czy opasłych dokumentów, ale szczera i otwarta rozmowa o nas samych; o Kościele, także o Kościele w Polsce AD 2021+”. Rozmowa, która nie ma być parlamentarną, czy naukową debatą, ale duchowym dzieleniem się tym, co rozpoznajemy w sobie, jako możliwy głos Ducha Świętego. Istotą synodu jest słuchać siebie nawzajem w Duchu Świętym. Pierwsze to słuchać; słuchać, aby usłyszeć i słuchać, aby wysłuchać. Każdego! – podkreślił bp Galbas.

Jedno z najważniejszych synodalnych pytań brzmi: jak postrzegamy Kościół katolicki dzisiaj? Ten nasz: parafialny, diecezjalny, lokalny i wspólnotowy? Co uważamy w nim za szczególną wartość, a co za słabość i w jaki sposób, mając – taki jaki mamy – zapas wiary, sił, doświadczeń i możliwości, rozpoznane słabości możemy przezwyciężać? – pyta bp Galbas.

10 tematów do omówienia

W czasie spotkania przypomniano, że podstawą refleksji w rozmaitych zespołach synodalnych powinno być 10 tematów, przedstawionych w wydanym przez watykański Sekretariat Synodu „Vademecum”. Mogą one podlegać modyfikacji w zależności od lokalnego kontekstu.

Bp Galbas poinformował, że osoby koordynujące prace synodalne w diecezjach mogą też dojść do wniosku, że warte zastanowienia są tylko niektóre z tych tematów, albo, że potrzebne jest sformułowanie innych. Tu jest duża dowolność. To będzie bardzo ciekawe, nad jakimi pytaniami będziemy się zatrzymywać w poszczególnych środowiskach, a które zostaną pominięte? Czyli: co okazało się dla nas dzisiaj bardziej ważne, a co mniej – wyjaśnił.

ZOBACZ TAKŻE: Biskupi o synodzie: mamy przyjrzeć się w jaki sposób razem budujemy wspólnotę Kościoła

Kolejne etapy prac synodalnych

Został już uruchomiony specjalny adres mailowy, gdzie koordynatorzy diecezjalni mogą zgłaszać swoje pytania. Większość diecezji stworzyła także podstrony poświęcone synodowi. Mówiono też o konkretnych sposobach obecności synodu w sieci.

W spotkaniu koordynatorów diecezjalnych uczestniczył również ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce. Instytut będzie czuwał nad metodologią pracy diecezjalnej fazy synodu, pomoże też w sporządzeniu ogólnopolskiej syntezy, w oparciu o materiały przesłane do końca lutego ze wszystkich diecezji.

Diecezje przekażą przygotowane przez siebie syntezy do Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Następnie zostanie opracowana synteza ogólnopolska. Nie wiadomo jeszcze kto dokładnie będzie ją tworzył. Na pewno będzie to zespół najbardziej kompetentny z możliwych, tak, by całość przygotować bardzo rzetelnie i uczciwie, i by nie zlekceważyć żadnego głosu – podkreśla bp Galbas.

Najważniejsza w synodzie jest zgoda na spotkanie

Polska synodalna synteza ma być wysłana do Watykanu w kwietniu przyszłego roku. Pamiętajmy jednak, że to nie dziesięć kartek syntezy ma być celem synodalnych prac w najbliższych miesiącach. Dokumentów, i to dobrych, jest w Kościele już dużo. One jednak same z siebie nie zmieniają życia. Najważniejsza w synodzie ma być nasza zgoda na prawdziwe spotkanie – mówi bp Adrian Galbas.

Bp Galbas dodał, że jeszcze przed ostatecznym stworzeniem ogólnopolskiej syntezy zaplanowane są dwa bezpośrednie spotkania koordynatorów diecezjalnych i osób przez nich wskazanych, tak, by podzielić się wrażeniami z przeprowadzenia fazy diecezjalnej.

Każdy może wziąć udział w Synodzie

Bp Galbas zaprosił każdego do wzięcia udziału w synodzie. Synodalne refleksje można przesłać albo do swojej diecezji, albo do Sekretariatu Episkopatu Polski, z dopiskiem „synod”. Wszystkie głosy zostaną potraktowane poważnie, i wzięte pod uwagę przy tworzeniu syntez diecezjalnych bądź syntezy ogólnopolskiej – wyjaśnia bp Galbas.

Bardzo też liczę na media i propagowanie przez nie synodu np. przez organizowanie problemowych debat na tematy podejmowane przez synod. Dużym wsparciem mogą być tu także media społecznościowe. Mówcie o synodzie, pytajcie o synod, zapraszajcie do synodu. Niech on nie będzie nam obojętny! – zaapelował biskup.

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie 10 października br., a we wszystkich diecezjach na świecie – 17 października. Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie na dwa lata od października 2021 r. do października 2023 r.

os, KAI / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę