Rodziny ukraińskie z niedzielną modlitwą na Jasnej Górze

Na Jasną Górę na niedzielne Msze św. przybywają rodziny z Ukrainy, które w Polsce znalazły schronienie. "Modlimy się o ustanie wojny i pokój. Wierzymy, że Maryja nam pomoże. Dziękujemy Polakom za wielkie wsparcie w tej tragicznej sytuacji" - powiedziała p. Olesia, która Sanktuarium nawiedziła z rodziną.

fot. Jasna Góra News/Twitter.ocm

Bardzo czujemy siłę modlitwy, która także tutaj jest zanoszona – podkreśla Ukrainka. Wraz z dziećmi przyjechała do Polski już dwa miesiące temu i teraz, jak może wspiera swych rodaków. Jej mąż Dmitrij od dwóch lat pracuje w firmie w okolicach Częstochowy. Jak powiedział, właśnie od dwóch lat przybywa na Jasną Górę i tu się modli.

Tu wyprosiłem, że moja rodzina jest razem, że żona z dziećmi mogła do mnie przyjechać, jeszcze przed wybuchem wojny, kiedy było już trudno – powiedział p. Dmitrij. Podkreślił, że nikt nie rozumie tej wojny, nie rozumie Putina, że w XXI wieku komuś się wydaje, że może napaść na drugi kraj, zniszczyć go, zabijać ludzi. – Najbardziej cierpią dzieci, one już całkiem tego pojmują – mówi.

„Dziękuję, że nam pomagacie”

Państwo Olesia i Dmitrij mają polskie korzenie, są katolikami. Ich syn Michał dobrze mówi po polsku. Uczyłem się polskiego już w Ukrainie i teraz dalej się uczę, jutro idę do szkoły i bardzo się z tego cieszę, najbardziej, że będę mógł spotkać się z kolegami – opowiada. Bardzo mi się w Polsce podoba. Tutaj na Jasnej Górze też, to bardzo święte miejsce. Dziękujemy, że nam pomagacie – dodaje chłopiec.

Pielgrzymi z Ukrainy pod swój „mały dach” już przyjęli cztery rodziny. Na Jasną Górę przyjechali też z p. Natalią, która z dziećmi kilka dni temu uciekała przed wojną. Jej mąż i tata został w Ukrainie i walczy w oddziałach Obrony Terytorialnej.

Dwa dni staliśmy przed granicą, w nocy dotarliśmy do rodziny i potem dalej, tutaj – opowiada jej synek Illia, który też cieszy się, że pójdzie do polskiej szkoły. Podobnie jak małe Marta i Ania. Na pytanie – czego najbardziej potrzebują teraz nasi wschodni sąsiedzi odpowiadają, że oczywiście pokoju, ustania wojny i modlitwy, by Bóg zwyciężył.

Reklama
Reklama

Od Polaków nie oczekują niczego, są bardzo wdzięczni za okazane serce, za to, jak ich przyjmujemy. Pani Olesia w Ukrainie 15 lat była nauczycielką i tutaj też chciałaby pracować w zawodzie, by dać godne życie dzieciom.

„Jesteśmy przygotowani na dalszą pomoc”

Do Częstochowy dociera coraz więcej osób uciekających z Ukrainy przed wojną.

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze to jedno z tych miejsc, które włączone jest w częstochowski system pomocy. Decyzję o możliwości udzielenia schronienia, głównie matkom z dziećmi, paulini podjęli zaraz po wybuchu wojny.

Reklama

W piątek wieczorem dotarły tu kolejne osoby. Już jest tu 50 osób, w tym 22 dzieci. – Jesteśmy przygotowani na dalszą pomoc, nasze drzwi są wciąż otwarte – zapewniają zakonnicy.

KAI, kw/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę