Nasze projekty

Replika jedynego samochodu należącego do Jana Pawła II

Replika jedynego samochodu, jaki kiedykolwiek posiadał na własność św. Jan Paweł II będzie niedługo dostępna do podziwiania w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. To wyjątkowy model... Warszawy!

Choć Jan Paweł II nigdy nie posiadał prawa jazdy, to przez 20 lat był właścicielem samochodu. Była to Warszawa M-20, którą ks. Karol Wojtyła kupił w 1958 r. w związku ze swoją nominacją na biskupa pomocniczego Krakowa. Samochód służył mu w sumie 20 lat, aż do czasu wyboru na Stolicę Piotrową.

Dziś replikę tego samochodu wykonał specjalnie na potrzeby Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego fascynat starych aut Adam Klimek. 

Był to pomysł dyrektora Muzeum, Marcina Adamczewskiego – wyjaśnia rzecznik Muzeum Andrzej Arseniuk. Ponieważ oryginalne auto było poza zasięgiem Muzeum, zwróciło się ono do twórców programu w TVN Turbo „Samochód marzeń: kup i zrób” o pomoc w znalezieniu wykonawcy repliki. Zgodził się właśnie Adam Klimek, miłośnik i kolekcjoner starych samochodów. To on, pod okiem kamer i ekipy TVN Turbo zmontował dokładną kopię papieskiego samochodu, w pełnej gotowości do jazdy. 

Reklama
Reklama

Na żywo zostanie po raz pierwszy publicznie zaprezentowana 10 listopada 2018 r. przed bramą główną FSO w Warszawie, a już dzień później, w Święto Niepodległości auto stanie przed Świątynią Opatrzności Bożej. – To pod każdym względem cenna rzecz, pomimo, że auto nie jest dokładnie tym egzemplarzem, którego używał biskup Karol Wojtyła. Bardzo zależało nam na takim eksponacie. Będzie on mocno wykorzystywany w celach edukacyjnych – mówi Andrzej Arseniuk. 

Proces powstawania niezwykłej repliki, która jest prawdziwym pojazdem, z tej samej serii, co oryginał, będzie można obejrzeć w programie  „Samochód marzeń: kup i zrób” na kanale TVN Turbo 11 listopada w dwóch odcinkach wyemitowanych o godz. 10:30 i 11:15. 

 

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite