"W ciszy nocy, zmagając się z bólem i zmęczeniem, człowiek konfrontuje się ze sobą i z Bogiem" - mówi o EDK bp Robert Chrząszcz. W tym roku dołączy m.in. do abp. Adriana Galbasa i także wyruszy w trasę tej wyjątkowej drogi krzyżowej.

„Nie ma, że się nie da”, to myśl przewodnia tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. 40 kilometrów nocą, samotność i milczenie – to nie tylko ekstremalne doświadczenie, ale droga do głębokiej przemiany.
Znajdź dla siebie odpowiednią trasę. W piątek, 11 kwietnia masz największy wybór miejsc, z których wyrusza EDK. Piątek, bo w sobotę możesz się zregenerować. A w niedzielę opowiedzieć rodzinie – zachęcają organizatorzy. Pełną listę tras i wszelkie szczegóły ich dotyczące można znaleźć na stronie trasy.edk.org.pl.
ZOBACZ>>> Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ekscytująca przygoda czy coś więcej?
W piątek, w „New Ruczaj” (czyli Parafia Matki Bożej Królowej Polski ul. Zamiejska 6 Kraków) odbędzie się Msza Centralna EDK. Przewodniczył będzie jej bp. Robert Chrząszcz, który później sam ruszy w trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
„New Ruczaj” to teraz źródło EDK, to tu mieszka i pracuje ks. Jacek Wiosna Stryczek, pomysłodawca EDK. Msza będzie transmitowana na facebooku.
Przeczytaj również
W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej udział może wziąć każdy kto ukończył 18 lat lub w czasie trasy będzie pod opieką osoby pełnoletniej. W trasę wyruszają także biskupi! Dlaczego ich zdaniem warto wyruszyć na Ekstremalną Drogę Krzyżową? Posłuchaj!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Biskupi zapraszają na EDK. Zobacz wideo!
Tęsknota za głębią, chęć potwierdzenia wierności Bogu i pragnienie przemiany, która prowadzi ze śmierci do życia.
— Edk (@Edk_org) April 9, 2025
👇
Polscy biskupi o tym, dlaczego warto wyruszyć na Ekstremalną Drogę Krzyżową:
👇@AbpGalbas @bpmsolarczyk @ArchiGdansk @EpiskopatNews @ekaipl @VaticanNewsPL pic.twitter.com/gHTRMm0cep
Abp Galbas o EDK: „To jeden z elementów mojego przeżywania Wielkiego Postu”
W zeszłym roku w EDK udział wziął między innymi abp Adrian Galbas SAC, wówczas jeszcze metropolita katowicki, dziś już warszawski.
EDK: Dlaczego ksiądz Arcybiskup zdecydował się na wyruszenie na Ekstremalną Drogę Krzyżową?
Abp Adrian Galbas SAC: Robię to od kilku lat, to jeden z elementów mojego przeżywania Wielkiego Postu. Współbrzmi też z zamiłowaniem do wędrówek, więc można na jednym ogniu upiec kilka pieczeni.
Dlaczego zdecydował się Ksiądz Arcybiskup na trasę helską?
To za sprawą mojego szkolnego kolegi, który ma dom nad morzem. Przeszedł już kilka razy te trasę i mnie namówił. Szliśmy od Helu do Jastrzębiej Góry. W trzyosobowej grupie. Czasem modląc się razem, czasem modląc się osobno.
Jak, ks. abpa zdaniem, EDK może mieć wpływ na rozwój duchowy człowieka wierzącego?
Daje mu szansę na głęboką, osobistą modlitwę, w której nie tylko popatrzy na Drogę Krzyżową Chrystusa, ale – jeszcze bardziej – zobaczy jak Chrystus jest obecny na jego codziennej drodze krzyżowej.
ZOBACZ>>> EDK nad Bałtykiem? Abp Galbas zachęca: „proszę się nie ociągać”
Bp Chrząszcz również wyruszy w trasę EDK
W tym roku Mszę Centralną EDK odprawi bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Następnie sam ruszy w trasę.
EDK: Dlaczego, księdza biskupa zdaniem, tak wiele osób podejmuje trudu Ekstremalnej Drogi Krzyżowej?
Bp Robert Chrząszcz: Wydaje mi się, że wielu ludzi szuka dziś głębszego doświadczenia wiary – czegoś, co wykracza poza schemat, co porusza całego człowieka – ciało, emocje i ducha. Ekstremalna Droga Krzyżowa właśnie taka jest: radykalna, osobista, wymagająca. W ciszy nocy, zmagając się z bólem i zmęczeniem, człowiek konfrontuje się ze sobą i z Bogiem. To doświadczenie pozwala odkryć prawdę o krzyżu – nie jako o symbolu cierpienia, ale jako drodze miłości i zaufania.
W tym roku postanowił ksiądz biskup wyruszyć na EDK? Dlaczego?
Tak, planuję wyruszyć. Czuję, że to jest potrzebne także mnie – nie jako biskupowi, ale jako człowiekowi wierzącemu, który również musi szukać, pytać, zmagać się i ufać. Chcę być blisko tych, którzy podejmują ten trud. Wierzę, że wspólne przejście tej drogi – choć każdy idzie w ciszy, indywidualnie – łączy nas we wspólnocie wiary i modlitwy.
Jak, księdza biskupa zdaniem, EDK może mieć wpływ na rozwój duchowy człowieka wierzącego?
EDK może być przełomowym momentem. Przede wszystkim uczy zaufania – nie tylko do Boga, ale także do własnych sił, które On daje. Cisza tej drogi otwiera na Słowo Boże i pozwala lepiej usłyszeć to, co Pan mówi do serca. To także szkoła wytrwałości, pokory i wewnętrznej wolności. Czasem jedno takie doświadczenie może zainicjować głęboką przemianę – rozpocząć proces nawrócenia, uzdrowienia relacji, czy rozpalić na nowo gasnącą wiarę.

mat. prasowe, pa/Stacja7