Nasze projekty

Przepisują ręcznie Ewangelię św. Jana

Wszyscy goście, którzy w tym roku odwiedzą antenę Radia Anioł Beskidów będą poproszeni o przepisanie ręczne fragmentu Ewangelii według św. Jana. To efekt postanowienia noworocznego i sposób na przeżycie Słowa Bożego.

Pierwszym gościem Radia, który został poproszony o przepisanie pierwszych wersetów Ewangelii był biskup Roman Pindel, profesor biblistyki. – Dla księdza biskupa zostawiliśmy początek, to, co było na początku – Słowo – mówił dyrektor programowy stacji ks. Jacek Pędziwiatr. Skąd ten pomysł? to z jednej strony to efekt noworocznego postanowienia, z drugiej zaś chodzi o dzielenie się słowem Bożym, jego przeżywanie i popularyzację – mówi ks. Pędziwiatr.

Wszyscy goście, którzy będą przepisywać kolejne fragmenty Ewangelii będą to robić na specjalnie przygotowanych kartkach. Mamy nadzieję, że przez 365 dni w roku uda nam się Janową ewangelię przepisać i zrobić z niej księgę. Myślę, że to dobry sposób, aby nie tylko przeczytać, ale i przeżyć słowo Boże. Chodzi o to, by, tak jak tutaj na papierze, kreślić, głosić, przepowiadać to słowo swoim życiem – mówi ks. Pędziwiatr.

Inicjatywę z zadowoleniem powitał bp Roman Pindel i zachęcił jednocześnie do przeczytania wstępu Romana Brandstaettera do przekładu Ewangelii św. Jana, autorstwa tego pisarza, poety, dramaturga i twórcy literatury hebrajskojęzycznej. Jak wyjaśnił duchowny, autor opowiada w nim o trudnościach przełożenia myśli hebrajskiej na logikę i świat pojęć języka greckiego i myślenie europejskie. – Dla mnie to jeden z najpiękniejszych wstępów, jakie czytałem do jakiejkolwiek książki. Gorąco zachęcam do zapoznania się z nim – dodał biskup. Chwilę potem przepisał pierwszy werset chronologicznie najpóźniejszej ze wszystkich ewangelii nowotestamentowych – „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo”.

Reklama

To niejedyna biblijna inicjatywa Radia „Anioł Beskidów”. Wspólnie z Książnicą Beskidzką 21 stycznia redakcja zorganizuje 11. edycję Maratonu Biblijnego, w ramach obchodów Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Tym razem zaproszeni goście czytać będą 3. Księgę Machabejską z Biblii w przekładzie ekumenicznym.

KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite