Nasze projekty

„Przebaczanie Bogu” i społeczne skutki grzechu. Komisja Nauki Wiary opracowała nowe dokumenty

W sobotę, 14 listopada pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika odbyły się obrady Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. Na spotkaniu przyjęto dwa dokumenty: o praktyce „przebaczenia Bogu” i o społecznych skutkach grzechu.

Posiedzenie Komisji odbyło się po raz pierwszy w trybie on-line. Jak zaznaczył abp Budzik, dzięki temu w spotkaniu mogli wziąć udział wszyscy członkowie i konsultorzy Komisji.

W czasie spotkania skoncentrowano się na dyskusji wokół dwóch dokumentów, których projekty były już wcześniej przygotowane. Tym razem zostały one jeszcze raz przedyskutowane i zatwierdzone. Pierwszym jest „Opinia teologiczna na temat praktyki „przebaczenie Bogu”, a drugim „Opinia o niektórych społecznych skutkach grzechu”.

Praktyka przebaczenia Bogu

Nawiązując do pierwszego dokumentu abp Budzik wyjaśnił, że taka praktyka duchowa istniała w niektórych grupach modlitewnych. Na jej pojawienie się mogły mieć wpływ metody terapeutyczne, charakterystyczne dla współczesnej psychologii. Argumentowano, że jeśli człowiek nie jest pogodzony z wolą Bożą, jeśli przeżywa trudne chwile, doświadcza niezawinionej krzywdy, to bywa, że rodzi się w nim żal i pretensje do Pana Boga, które stanowią przeszkodę do nawiązania z Nim głębokiej relacji i trwania w niej. „Przebaczenie” Panu Bogu – postulowane przez zwolenników tej praktyki – mogłoby nas oczyścić i otworzyć na spotkanie z Bogiem. Miałoby to według nich pozytywne konsekwencje dla naszego życia duchowego.

Reklama
Reklama

W dokumencie czytamy, że pojęcia „przebaczenie Bogu” nie ma ani w Piśmie Świętym, ani w tradycji Kościoła. Może ono prowadzić do błędnych skojarzeń, i nieporozumień. Lepiej budzić w sobie gotowość przyjęcia woli Bożej, ufność w Jego Opatrzność i Miłosierdzie. Abp Budzik zaznaczył, że „człowiek nie jest instancją wobec Pana Boga, która mogłaby Mu przebaczać”. Wyjaśnił, że „z Bogiem możemy rozmawiać, możemy Go prosić, błagać, a nawet się z Nim spierać, ale nie przebaczać.”

CZYTAJ TEŻ: Komisja Nauki Wiary zajmie się praktyką “przebaczania Panu Bogu”

Grzech społeczny

Drugi dokument, o społecznych wymiarach grzechu, to uzupełnienie dokumentu opracowanego w roku 2015 pt. „Grzech pokoleniowy i uzdrowienie pokoleniowe. Problemy teologiczne i pastoralne”. Komisja Nauki Wiary KEP odniosła się do kwestii rzekomego przekazywania grzechu w linii pokoleniowej. Podkreślono w nim, że grzech jest osobistym aktem człowieka i nie ponosi on winy za grzechy popełnione przez jego przodków. Jedynym grzechem, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie – podkreślił abp Budzik – jest grzech pierworodny, który jest usuwany na chrzcie świętym. Ale nie jest to grzech własny, lecz pewien brak, który dziedziczymy. Dokument sprzed pięciu lat akcentował przede wszystkim indywidualny wymiar grzechu i odpowiedzialności za popełniony grzech.

Reklama
Reklama

Obecny dokument jest uzupełnieniem wspomnianego dokumentu i wskazuje na społeczny wymiar grzechu. Nawiązując do tego dokumentu, abp Budzik wyjaśnił, że „każdy grzech oprócz oddziaływania na samego grzesznika, ma także uwarunkowania i konsekwencje społeczne, i stąd mówi się o grzechu społecznym”. Dodał, że „każdy nasz grzech osłabia wspólnotę, parafię i cały Kościół. A każde dobro, ofiara, każdy szlachetny czyn umacnia świętość Kościoła, który jest święty i grzeszny zarazem. I te właśnie aspekty grzechu zostaną zaprezentowane w przygotowanym dokumencie.

Abp Budzik zapowiedział także, że niebawem zostanie otwarta strona internetowa Komisji Nauki Wiary, gdzie będą dostępne wszystkie dokumenty wypracowane przez tę komisję.

Dotychczasowe prace

Komisja pomimo braku zatwierdzenia pełnego jej składu pracowała już w pierwszej połowie roku i opublikowała kilka dokumentów. Jest wśród nich wyjaśnienie dotyczące Mszy Świętych wieczystych i nota w związku z pandemią koronawirusa, zatytułowana „Chrystus żyje i chce abyś żył”. Komisja zatwierdziła również materiały formacyjne Ruchu Rodzin Nazaretańskich, jak również zajęła się sprawą kultu św. Szarbela i problemem ks. Jarosława Cieleckiego, który popadł w konflikt z Kościołem katolickim i przeszedł do Kościoła narodowego.

Reklama

Przewodniczącym Komisji Nauki Wiary KEP jest abp Stanisław Budzik, a członkami są: bp Andrzej Czaja, bp Jacek Kiciński, bp Marek Marczak, bp Piotr Turzyński. Sekretarzem komisji jest ks. Antoni Nadbrzeżny. Konsultorami są: ks. Krzysztof Bardski, ks. Marek Chmielewski, ks. Bogdan Częsz, ks. Tadeusz Dola, ks. Bogdan Ferdek, ks. Marek Gilski, ks. Krzysztof Góźdź, ks. Krystian Kałuża, ks. Jacek Kempa, ks. Jan Perszon, o. Mateusz Przanowski OP, o. Maciej Roszkowski OP, ks. Kazimierz Wolsza i ks. Mirosław Wróbel. Reprezentują oni 11 diecezji, 8 uniwersytetów oraz Dominikański Instytut Tomistyczny w Warszawie.

Ze względu na epidemię i spowodowany przez nią brak zebrań plenarnych KEP w pierwszej połowie tego roku, obecny skład Komisji Nauki Wiary został ostatecznie zatwierdzony 28 sierpnia br. na zebraniu plenarnych KEP na Jasnej Górze.

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę