Nasze projekty

Prymas Polski odpowiada na list medyków. „Nie pozwólmy, by nasi bliźni cierpieli i umierali u naszych granic”

"Potrzebne są wspólne działania. Nie pozwólmy, by nasi bliźni cierpieli i umierali u naszych granic" - napisał Prymas Polski abp Wojciech Polak w odpowiedzi na skierowany do niego list grupy medyków, chcących nieść pomoc migrantom znajdującym się na granicy polsko-białoruskiej.

fot. EpiskopatNews / Flickr

28 września br. grupa 21 osób z wykształceniem medycznym zwróciła się do abp Wojciecha Polaka z prośbą o poparcie ich wniosku o umożliwienie wjazdu do strefy stanu wyjątkowego w celu udzielenia pomocy medycznej migrantom, którzy jej potrzebują. Wniosek złożony został do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 24 września br.

W opublikowanym dzisiaj liście Prymas przypomniał o prawie każdego człowieka do uzyskania niezbędnej pomocy medycznej i zaapelował do przedstawicieli państwa i samorządów o wspólne wypracowanie mechanizmów pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła.

„Jestem głęboko poruszony śmiercią migrantów”

„Dziękuję za przesłane pismo datowane na 28 września br. W odpowiedzi pragnę przekazać, że jakkolwiek nie mam możliwości zweryfikowania rozbieżnych informacji przekazywanych przez wolontariuszy i stronę rządową, dotyczących udzielania pomocy medycznej migrantom przebywającym na granicy polsko-białoruskiej, to jestem głęboko poruszony śmiercią kilkorga z nich” – zaczyna swój list abp Wojciech Polak.

Reklama
Reklama

Dodaje, że „niestety, nie doczekali się niczyjej pomocy” oraz że „ich śmierć powinna zaalarmować nasze sumienia, skłonić do refleksji nad wiernością Ewangelii i spowodować konkretne działania, które zapobiegną kolejnym tragediom”.

CZYTAJ TEŻ: Bp Zadarko: nie wyobrażam sobie zagrożenia ze strony ludzi, którzy uciekają przed śmiercią

„Jesteśmy w stanie nieść pomoc”

„Fakt, że uchodźcy są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych siostrach i braciach. Jestem przekonany, że zachowując prawo i obowiązek obrony państwowych granic, troszcząc się o wspólne bezpieczeństwo, jesteśmy w stanie nieść pomoc migrantom, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji” – pisze Prymas i nawiązując apelu medyków przypomina „o wynikającym właśnie z godności ludzkiej prawie każdego człowieka do uzyskania niezbędnej pomocy medycznej”.

Reklama
Reklama

„Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której chory i cierpiący byłby tego pozbawiony. Proszę, aby żadna ze stron o tym nie zapominała” – apeluje abp Polak.

„Potrzebne są wspólne działania”

W swoim liście przypomina apel, jaki polscy biskupi skierowali 25 sierpnia do przedstawicieli państwa i samorządów, „aby wspólnie wypracować właściwe mechanizmy pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła”.

„Potrzebne są wspólne działania. Nie pozwólmy, by nasi bliźni cierpieli i umierali u naszych granic” – podsumowuje Prymas Polski.

Reklama

os, KAI / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę