Nasze projekty

Prymas na Jasnej Górze: Nie podcinajmy korzeni, z których wyrastamy!

Spojrzenie Czarnej Madonny przypomina nam, że przyszłoroczne obchody 1050-lecia chrztu Polski są okazją do odnowienia wiary i do ponownego odkrycia daru Chrztu Świętego - przypomniał dzisiaj Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii na Jasnej Górze.

Dodał, że chrzest daje nam godność dziecka Bożego oraz wolność, którą winniśmy dobrze wykorzystać. Apelował, byśmy nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy. "Troskliwe spojrzenie Czarnej Madonny przypomina nam, że te jubileuszowe obchody są przede wszystkim okazją dla nas, dziś żyjących, do odnowienia i umocnienia naszej wiary, do ponownego odkrycia daru i łaski Chrztu Świętego" – powiedział Prymas Polski w homilii podczas Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie, koncelebrowanej przez polski Episkopat z okazji dzisiejszej uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Dodał, że przyszłoroczny jubileusz 1050-lecia chrztu Polski zobowiązuje nas do "odważnego i wiernego podjęcia wszystkich wezwań i zobowiązań, które wypływają z przyjętego przez nas sakramentu, do włączenia się – jak wskazywał papież Franciszek – w nowe scenariusze i wyzwania misji ewangelizacyjnej".

Reklama
Reklama

 

Prymas mówił, że "spoglądając dzisiaj w oczy Pani Jasnogórskiej chcemy także powtórzyć to, co pozostawił nam w Ślubach Narodu Prymas Tysiąclecia: chcemy pamiętać o tym, że to Ty, Maryjo, pierwsza wyśpiewałaś narodom hymn wyzwolenia z grzechu, że Ty pierwsza stanęłaś w obronie wyzwolenia maluczkich i łaknących i okazałaś światu Słońce Sprawiedliwości, Chrystusa Boga naszego (…) i że Ty jesteś Matką naszej Drogi, Prawdy i Życia".

 

Reklama
Reklama

Dodał, że "Obecność Jezusa Chrystusa i Jego Matki jest dla nas wszystkich niezasłużonym darem i łaską", a jest ona realizacją Bożego planu Zbawienia, z którego nikt nie jest wykluczony. Wyjaśniał, że w Boskim planie zbawienia, który ogarnia wszystkich ludzi, szczególne miejsce zajmuje niewiasta "jako Matka Tego, z którym Ojciec odwiecznie związał dzieło zbawienia". "Czyż w tej polskiej Kanie nie jesteśmy wezwani do tego, aby – tak jak uczy Maryja – na nowo oprzeć wszystko na Chrystusie?" – pytał retorycznie.

 

Przypomniał, że chrzest daje nam godność dziecka Bożego oraz wolność, która winniśmy dobrze wykorzystać. Zilustrował to słowami jakie Jan Paweł II wypowiedział na Jasnej Górze: "że jako synowie Boga nie możemy być niewolnikami, że nasze synostwo Boże niesie w sobie dziedzictwo wolności, że wolność jest nam dana jako miara naszej ludzkiej godności i jednocześnie zadana, że tego daru, że wolności możemy używać dobrze lub źle, że możemy przez nią budować lub niszczyć". A tu szczególnie, w tym sanktuarium "jesteśmy wzywani do czynienia dobrego użytku z naszej wolności".

Reklama

 

"Chodzi również o to – wyjaśnił prymas Polak – abyśmy sami nie podcinali nigdy tych korzeni, z których wyrastamy, abyśmy pamiętali – jak to obrazowo mówił nam o tym święty Jan Paweł II w Gnieźnie – że choć historię Europy, a także i Polski, można porównać jakby do wielkiej rzeki, która posiada liczne dopływy, bo w ciągu wieków tworzyło ją wiele tradycji i kultur, to jednak ten najgłębszy fundament jedności przyniosło nam chrześcijaństwo ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów."

 

Dalej przypomniał, że konsekwencją chrztu jest zawsze ewangelizacja i że wszyscy dziś jesteśmy wezwani do ewangelizowania. "Jeśli więc ktoś rzeczywiście doświadczył miłości Boga w swoim życiu, będzie o tym świadczył wobec innych" – przypomniał.

 

Na zakończenie, nawiązując do zbliżającego się zgromadzenia Synodu Biskupów o rodzinie, prymas zwrócił się wprost do rodzin. Ze smutkiem skonstatował, że tylu małżeństwom i rodzinom brakuje dziś wina autentycznej miłości. Dlatego – podkreślił: "koniecznie potrzeba, aby jak najbliżej nich stanęły inne małżeństwa i rodziny, które własnym życiem pokażą, że to Chrystus, Oblubieniec Kościoła, jest mocą i siłą, dzięki której można kochać się nawzajem z nieustanną wiernością". Wyjaśnił, że "tylko w ten sposób będziemy wiarygodnymi świadkami i głosicielami Ewangelii, a zbliżająca się 1050. rocznica Chrztu Polski i nas napełni radością, której nikt i nic nam nie odbierze".


mp / Częstochowa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę