Nasze projekty

„Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze” – trwa modlitwa i spotkania

Już we wtorek 30 kwietnia odbędzie się na Jasnej Górze trzecie spotkanie w cyklu „Prymas jasnogórski w drodze na ołtarze”. Celem spotkań jest przede wszystkim poznanie nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego i refleksja wokół jego spuścizny.

– Tym razem podjęty zostanie temat pomocników Matki Bożej – mówi o. Mariusz Tabulski, organizator spotkań. Dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego podkreśla, że to także w związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą powstania Ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła. Jego założycielem jest sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

Instytut Powstał w niezwykle trudnym czasie dla Polski, gdy Kościół był celem prześladowań komunistycznego reżimu. U źródeł powstania Ruchu jest przede wszystkim Sobór Watykański II, który wskazał na potrzebę odnowy misji Kościoła przez zaangażowanie świeckich. Ogłoszenie NMP Matką Kościoła stało się specjalnym impulsem do naśladowania Matki Chrystusa w Jej misji pomagania Chrystusowi żyjącemu w świecie.

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński po złożeniu Jasnogórskich Ślubów Narodu i przygotowaniu Polaków przez Wielką Nowennę do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, złożeniu Milenijnego Aktu 3 maja 1966r., 26 sierpnia 1969 r. ogłosił list inaugurujący Ruch Pomocników.

Reklama
Reklama

– Ten ruch był z głębi jego serca, bo Prymas widział, że tylko Maryja może pomóc nardowi polskiemu, że oddanie się Jej w niewolę miłości jest tym momentem, w którym Ona może zwyciężać w sercach Polaków i w sercu naszej Ojczyzny – zauważył o. Tabulski. I dlatego – jak dodał paulin – Prymas Wyszyński zaproponował konkretny sposób pomocy Maryi, realizując Śluby Jasnogórskie i bycie blisko Ewangelii. – Tu nie trzeba niczego wielkiego i niezwykłego, ale potrzeba obecności przy Bogu w konkretach, w trosce o Kościół, który dzisiaj bardzo potrzebuje naszej modlitwy, ofiary i naszej wierności, to jest to, co stanowi o byciu pomocnikiem Maryi – powiedział dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

O dziele, programie i inspiracjach Pomocników – w książce: „W Maryi Pomoc” – mówić będzie Anna Rastawicka, bliska współpracowniczka kard. Wyszyńskiego i członkini Instytutu Prymasowskiego.

W książce znajduje się 31 rozważań na nabożeństwa maryjne np. maryjne, na spotkania grupowe i do osobistej refleksji.

Reklama
Reklama

Kard. Stefan Wyszyński wiązał duże nadzieje z dziełem Pomocników. Mówił: „gdyby w każdej parafii w Polsce powstała choćby maleńka wspólnota Pomocników Matki Kościoła, to nie boję się o dalsze losy Kościoła w Polsce”.

Wśród gości będzie także m.in. ks. Teofil Siudy, krajowy duszpasterz Pomocników Matki Kościoła.
Zaproszeni zostali również inni goście: Katarzyna Pazdan, animatorka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego; o. Stanisław Jarosz, paulin, krajowy duszpasterz Duchowej Adopcji.

Spotkanie wpisane w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Jasnogórskiego rozpocznie się w Instytucie Maryjnym w najbliższy wtorek, 30 kwietnia o godz. 18.30. Poprzedzi je Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu o 17.30.

Reklama

Szczegóły spotkania i rozważania majowe znajdują się na stronach: Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego i Konferencji Episkopatu Polski.

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite