Nasze projekty

Prowincjał polskich dominikanów upomniał o. Pawła Gużyńskiego OP

Prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki OP udzielił kanonicznego upomnienia o. Pawłowi Gużyńskiemu OP, uznając, że jego wypowiedzi "były w niektórych przypadkach nieroztropne i zagrażające prawdom wiary". Chodziło m.in. o wywiad, jakiego o. Gużyński udzielił jednej z gazet.

„Po wysłuchaniu opinii komisji teologicznej powołanej do oceny publicznych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego, dekretem z dnia 26 stycznia 2018 r. udzieliłem mu upomnienia kanonicznego, uznając, że jego wypowiedzi były w niektórych przypadkach nieroztropne i zagrażające prawdom wiary. Wezwałem też o. Pawła do roztropności podczas przyszłych publicznych wypowiedzi” – brzmi oświadczenie o. Pawła Kozackiego OP, opublikowane 26 lutego na stronie polskich dominikanów.

„Wobec wątpliwości co do zgodności niektórych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego z nauczaniem Kościoła, poleciłem mu zorganizowanie i przeprowadzenie wewnętrznej dominikańskiej debaty dotyczącej stosunku prawa naturalnego i prawa stanowionego oraz roli Kościoła w demokratycznym stanowieniu prawa” – oświadczył prowincjał polskich dominikanów.

W ubiegłorocznej rozmowie z „Gazetą Wyborczą” o. Paweł Gużyński miał stwierdzić, że inicjatywy ustawodawcze, które „nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu uważam za szkodliwe społecznie”.

Reklama
Reklama

We wrześniu ub. roku list otwarty w sprawie publicznych wypowiedzi o. Gużyńskiego skierował do prowincjała o. Andrzej Potocki OP, który prosił przełożonego „o podjęcie działań, które ukrócą medialną aktywność o. Pawła Gużyńskiego”.

Prowincjał powołał w tym celu specjalną komisję, której zadaniem było zbadanie publicznych wypowiedzi zakonnika „w dialogu z zainteresowanym i jego oskarżycielami” – zapowiadał we wrześniu o. Paweł Kozacki.

lk, dominikanie.pl / Warszawa (KAI)

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę