Nasze projekty

Prezydent wręczył polską flagę ks. Ptasznikowi, rektorowi kościoła św. Stanisława w Rzymie

Ks. Paweł Ptasznik, rektor kościoła św. Stanisława w Rzymie, kierownik Sekcji Polskiej i Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, a kiedyś bliski współpracownik Jana Pawła II. otrzymał flagę polską z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas uroczystości w Belwederze z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej flagi otrzymali przedstawiciele instytucji kulturalnych i kościelnych, polskiego harcerstwa, szkół, mediów polonijnych oraz hospicjów.

– Flaga swoją moc łączącą, swoją moc jednoczącą, swoją moc budującą wspólnotę – taka jest tradycja, ale ona ma szczególne znaczenie i szczególny wymiar poza granicami kraju, tam, gdzie przez stulecia, zwłaszcza przez ostatnie dwa stulecia, wyjechało tak wielu naszych rodaków – podkreślił prezydent.

Ks. Ptasznik powiedział KAI, że odbiera tę polską flagę z rąk Prezydenta RP dla kościoła św. Stanisława w Rzymie i dla duszpasterstwa Polaków diecezji rzymskiej, gdyż kościół ten jest centrum, wokół którego koncentrują się wszystkie wspólnoty polskie. „Jest to duże wyróżnienie dla naszej wspólnoty, znak jedności Polaków żyjących w Rzymie i we Włoszech z Polską” – podkreślił. Zapewnił, że „znajdziemy należyte miejsce w świątyni, gdzie ta flaga zostanie wyeksponowana, po to, aby przypominać o naszym kraju”.

W dzisiejszej uroczystości w Belwederze, oprócz Pary Prezydenckiej wzięli udział m. in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz szef SG WP gen. broni Rajmund Andrzejczak.

Reklama

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure w Rzymie jest najstarszym ośrodkiem duszpasterskim poza krajem. Został ustanowiony przez papieża Grzegorza XIII w 1578 r., z inicjatywy kard. Stanisława Hozjusza. Jest siedzibą „Missio cum cura animarum” dla Polaków przebywających w Diecezji Rzymskiej.

W kościele św. Stanisława miało miejsce wiele historycznych wydarzeń. Kościół odwiedzali papieże, czy to błagając o zwycięstwo oręża polskiego, głównie w walce z Turkami, czy też dziękując za odniesione zwycięstwa. Aleksander VII był tu dwukrotnie – w 1657 i w 1661 r., Klemens X w 1672 r., Innocenty XI w 1683. W kościele modlił się przed objęciem stolicy biskupiej w Mediolanie były Nuncjusz Apostolski w Polsce, kard. Achilles Ratti, który potem został wybrany na papieża i przyjął imię Piusa XI. Karol Wojtyła jako kardynał odwiedził osiemdziesiąt razy kościół polski i wspólnotę Polaków w Rzymie, a jako papież był tu trzykrotnie: w roku 1979, gdy władze komunistyczne w Polsce nie zgodziły się, aby przewodniczył uroczystościom Stanisławowym w Krakowie; w roku 1992 na czterechsetlecie konsekracji i w Roku Jubileuszowym 2000. Papież Franciszek odprawił w tym kościele Mszę św. dziękczynną po kanonizacji Jana Pawła II w dniu 4 maja 2014 roku.

Ks. Paweł Ptasznik (ur. 15 czerwca 1962 r. Węgrzcach Wielkich) jest kierownikiem Sekcji Polskiej i Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Od 2007 r. rektor kościoła Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Rzymie i duszpasterz polskiej emigracji w Wiecznym Mieście.

Reklama

Studiował w związanym z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święceń kapłańskich udzielił mu 17 maja 1987 r. w katedrze wawelskiej kard. Franciszek Macharski.

W latach 1990–1994 studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1994 r. uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej. W latach 1994–1995 pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

W 1996 r. został pracownikiem sekcji polskiej Sekretariatu Stanu, od 2001 r. jest odpowiedzialny za jej prace.

Reklama

W czerwcu 2007 r. ks. Ptasznik został rektorem kościoła i hospicjum św. Stanisława i duszpasterzem Polaków w diecezji rzymskiej.

W listopadzie 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

KAI

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite