Nasze projekty

„Prawda, wolność, solidarność. Ruszyły wakacyjne spotkania z ks. Jerzym Popiełuszką

Rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej Szkoły Letniej poświęconej prawdzie, wolności i solidarności w kontekście historii ks. Jerzego Popiełuszki. Przez cztery dni młodzież i nauczyciele historii i religii będą spotykali się ze świadkami historii, wybitnymi historykami, wezmą udział w licznych warsztatach, w grze miejskiej i pokazach filmowych.

Ostatnie zdjęcie ks. Jerzego/ Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu ks. Jerzego Popiełuszki

Wykład inauguracyjny podczas otwarcia zjazdu wygłosił do nauczycieli prof. Jan Żaryn a zebranych przywitał legendarny przywódca strajku w Hucie Warszawa z 1980 r. Seweryn Jaworski. Z nauczycielami spotka się także Zofia Romaszewska oraz historyk dr hab. Rafał Łatka.

Warsztaty dziennikarskie i historyczne

Większość zajęć dla uczniów i nauczycieli będzie prowadzona osobno z dostosowaniem poziomu wiedzy i metodyki. Nauczyciele dodatkowo będą mogli zyskać cenne narzędzia dydaktyczne. Część zajęć odbędzie się w dawnym mieszkaniu księdza Jerzego oraz w poświęconym mu Muzeum.

Ważnym punktem zjazdu będą warsztaty dla młodzieży Zło dobrem zwyciężaj – jak zadbać o siebie i zrozumieć tych, którzy ranią oparte na zasadach porozumienia bez przemocy. Dla młodzieży przeznaczone będą także radiowe i prasowe warsztaty dziennikarskie oraz warsztaty historyczne.

Reklama

Akcent muzyczny

W ramach integracji nauczyciele i uczniowie w swoich grupach przygotują utwory muzyczne poświęcone wolności i prawdzie, które wykonane zostaną podczas finału Szkoły Letniej poświęconej osobie ks. Jerzego Popiełuszki. Natomiast w sobotę 6 sierpnia sześć międzypokoleniowych zespołów wyruszy na ulice Warszawy aby wziąć udział w grze miejskiej śladami księdza Jerzego Popiełuszki.

Organizatorem Szkoły Letniej jest Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej. Patronat honorowy objęli: Instytut Pamięci Narodowej, NSZZ „Solidarność” i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

mg, archwwa.pl, diecezja.pl/ Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę