Nasze projekty

Ponad tysiąc ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Papież prosi o modlitwę

W sobotę Haiti przeżyło kolejne trzęsienie ziemi. Jak podają służby porządkowe, liczba ofiar sięga już 1300. Blisko 6 tys. osób jest rannych. Służba Obrony Cywilnej zaznacza, że wciąż wiele osób jest pod gruzami zawalonych domów.

fot. International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies / Flickr

Dramatyczna sytuacja

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 stopnia było tak silne, że można je było poczuć na Kubie i na Jamajce. Sejsmolodzy wskazują także, że w porównaniu z tragicznym w skutkach trzęsieniem z 2010 roku, sobotnie było jeszcze silniejsze i płytsze, ale epicentrum znajdowało się dalej od stolicy kraju – ok. 12 kilometrów na północny wschód od Saint-Louis du Sud.

Duże zniszczenia wystąpiły natomiast w najbliższym epicentrum większym mieście Les Cayes, gdzie wiele budynków zawaliło się lub zostało poważnie uszkodzonych.

11 lat temu w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti zginęło – według danych rządowych – ponad 300 tys. osób, a ucierpiały nawet 3 miliony mieszkańców. Od tamtej pory kraj zmaga się ze skutkami tej tragedii. Dodatkowo pandemia COVID-19 mocno nadwyrężyła tamtejszą służbę zdrowia, a szczepionki dotarły na Haiti dopiero w ubiegłym miesiącu.

Reklama

Premier Haiti Ariel Henry na Twitterze stwierdził, że sytuacja na wyspie jest „dramatyczna” i że trzęsienie ziemi spowodowało „wiele strat w ludziach i mieniu” w różnych departamentach kraju. Zaapelował o „ducha solidarności i zaangażowania wszystkich Haitańczyków”, by stawić czoła „tej dramatycznej sytuacji, której doświadczamy”.

Papież apeluje o modlitwę

Solidarność z rodzinami ofiar i poszkodowanymi wyraził po modlitwie Anioł Pański papież Franciszek. Pragnę wyrazić moją bliskość drogiej ludności poważnie dotkniętej trzęsieniem ziemi. Wznosząc do Pana swą modlitwę za ofiary, kieruję słowa otuchy do ocalonych, wyrażając życzenia, aby skierowało się ku nim czynne zainteresowanie wspólnoty międzynarodowej – powiedział papież.

Oby solidarność wszystkich złagodziła skutki tej tragedii. Módlmy się wspólnie do Matki Bożej: „Zdrowaś Maryjo…” – zaapelował.

Reklama

Katolicka Agencja Humanitarna na Haiti (CRS) uruchomiła w sobotę stronę internetową, na której zaprasza do przyłączenia się do modlitwy całego Kościoła i do niesienia pomocy materialnej potrzebującym.

„Modlimy się za naszych braci i siostry na Haiti, którzy zmagają się ze skutkami silnego trzęsienia ziemi. CRS uważnie monitoruje sytuację, aby jak najszybciej wysłać naszą pomoc” – stwierdziła katolicka agencja humanitarna.

os, RMF FM, KAI, CRS / Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę