Nasze projekty

Miliony zł na ratowanie zabytków sakralnych Krakowa

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przekaże w tym roku ponad 30 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie zabytków, w tym także obiektów sakralnych. Prace obejmą m.in. ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej oraz sarkofagi królewskie na Wawelu.

Wśród projektów kluczowych znalazła się również konserwacja sarkofagów królewskich i grobów bohaterów narodowych w katedrze na Wawelu. Na te prace przeznaczonych zostało ponad 2 mln zł. Renowacji poddana zostanie m.in. metalowa trumna ze szczątkami marszałka Józefa Piłsudskiego, zaplanowano także remont krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Ponad 2 mln zł zostanie przeznaczonych na prace badawcze i konserwatorskie przy ołtarzu Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Z dotacji sfinansowany zostanie również m.in. kolejny etap remontu wnętrza kościoła Bożego Ciała, projekt remontu drewnianej kaplicy św. Małgorzaty na Salwatorze oraz synagoga i cmentarz Remuh na krakowskim Kazimierzu.

Zdaniem dyrektora biura SKOZK Macieja Wilamowskiego, są to przedsięwzięcia służące nie tylko konserwacji zabytków, ale również upowszechnianiu wiedzy. – Każdy z nich ma jakiś element związany z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie, to są nowe przestrzenie muzealne, trasy zwiedzania i ścieżki dydaktyczne w obiektach, które wszyscy Polacy odwiedzają – podkreślił.

Reklama
Reklama

W ramach przyznanej dotacji zaplanowano także kontynuację konserwacji wnętrz katedry na Wawelu, prace w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, prace w klasztorach m.in. Bernardynów, Kamedułów oraz Paulinów.

Pieniądze jakimi dysponuje SKOZK w ramach Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane przez Kancelarię Prezydenta.

 

Reklama
Reklama

KAI/ad

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę