Nasze projekty

„Mam swój sposób na głód. Siadam, zamykam oczy i wyobrażam sobie, że mam inne życie”. Raport o biedzie Szlachetnej Paczki

W Polsce ubóstwa doświadcza prawie 2 mln obywateli. Okazuje się, że według raportu opublikowanego przez Szlachetną Paczkę, jedna trzecia Polaków nie zna nikogo, kto zmaga się z prawdziwą biedą. Jak to możliwe?

Po 2020 r. zasięg skrajnego ubóstwa znacznie wzrósł we wszystkich grupach społecznych. Przybyło wielu potrzbujących: dzieci, seniorów, niepełnosprawnych, którzy na co dzień zmagają się z problemami finansowymi.

Wydawałoby się, że w XXI w., cywilizowanym kraju nie ma miejsca na głód, a jednak. Szlachetna Paczka udowodniła, że wciąż problem skrajnego głodu pojawia się i dotyka wielu osób w Polsce. Wśród osób żyjących w skrajnej biedzie są również dzieci. Jest ich nawet więcej niż dorosłych (5,9% ogółu dzieci i młodzieży). W 2020 roku liczba dzieci żyjących w skrajnej biedzie wrosła o prawie 100 tys.   

Głód w Polsce

Wstaję, robię śniadanie, podjeżdżam wózkiem do okna w kuchni i zastanawiam się, czy stać mnie dziś na jeszcze jeden posiłek – mówi Igor.  Mam swój sposób na głód. Siadam, zamykam oczy i wyobrażam sobie, że mam inne życie – dodaje.

Reklama

Gdy myślimy o osobach, które głodują, rzadko przychodzą nam na myśl obrazy z Polski. Tymczasem Szlachetna Paczka dociera do takich osób jak pan Igor. Jedynym przyjacielem mężczyzny był jego ojciec. Póki żył, niepełnosprawność nie doskwierała tak strasznie. Dziś mieszka sam, zmaga się z depresją, patrzy wstecz na swoje życie i jest zdruzgotany – tłumaczy prof. Ryszard Szarfenberg, jeden z ekspertów komentujących tegoroczny Raport o Biedzie.  

Zobacz człowieka w człowieku

W tym roku chcemy z pomocą Raportu o Biedzie przywrócić właściwą perspektywę. Właściwą, czyli zgodną z rzeczywistością, a nie naszymi wyobrażeniami na jej temat. To dlatego, by pokazać problem ubóstwa w Polsce i jego skalę, oddajemy głos osobom, które biedy doświadczają na co dzień. Nie chcemy mówić za nich, nie chcemy zgadywać, co czują, chcemy ich wysłuchać – mówi Raport o Biedzie Szlachetnej Paczki.  Należy zaznaczyć, że społeczeństwo powinno się wystrzegać krzywdzących stereotypów i dostrzec człowieka w człowieku. Te komentarze mogą prowadzić do dyskryminacji i społecznego wykluczenia.

Co istotne, badania przeprowadzone przez Szlachetną Paczkę uświadamiają, że wielu
Polaków mówiąc o ubogich posługuje się krzywdzącymi stereotypami, które ranią najuboższych. Według raportu, biedny to dla Polaków: ktoś głodny, chory i bezdomny. A jako powód ubóstwa ankietowani wskazywali najczęściej: chorobę, nadużywanie alkoholu, życiową bezradność lub lenistwo.

Reklama

To dobre powody. Wygodne. Zrzucają bowiem z nas odpowiedzialność i sprowadzają kwestię biedy do konsekwencji indywidualnych błędów, zaniechań, w najlepszym razie winią niefortunne zbiegi okoliczności – czytamy w Raporcie.

Blok o stu mieszkaniach

Raport Szlachetnej Paczki zachęca, by wyobrazić sobie, że wszyscy mieszkańcy Polski żyją w bloku o stu mieszkaniach. W takim przypadku ośmiu na stu sąsiadów nie ma łazienki, wanny, ani prysznica. W pięciu mieszkaniach żyją osoby w skrajnym ubóstwie, a co najmniej jeden z sąsiadów w 2020 r. zmarł.

Nie odwracaj się

Po miesiącach pandemii mamy prawo czuć się zmęczeni i wypaleni. To normalne, że wolelibyśmy się już nie zajmować cudzymi problemami, bo sami mieliśmy i mamy dość własnych. Ale odwrócenie się od innych nie przywróci nam normalności. Nie doda energii. Nie pomoże pokonać lęku. Do tego trzeba, byśmy – nie ignorując okoliczności, zagrożeń i naszych obaw – otwarli szeroko oczy i znów wzięli sprawy w swoje ręce – zachęcają autorzy Raportu o Biedzie.

Reklama

Społeczna odpowiedzialność i zaangażowanie na rzecz innych nie muszą być aktem zrywu. Nie musimy też podziwiać i zachwycać się tym, jak inni się poświęcają. Bo wcale nie chodzi o poświęcenie. Sprawa jest o wiele prostsza. Wystarczy przestać być obojętnym.

Pełny raport Szlachetnej Paczki >>>

kw/Rmf24/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja