Nasze projekty

Pierwsza konferencja abp Jędraszewskiego w Krakowie

Jesteśmy jedno w Kościele. Jeden następuje po drugim. Kościół trwa, ludzie się zmieniają - mówił kard. Stanisław Dziwisz dziennikarzom podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Krakowskich. Jest jeden plan na realizacje tego co robili moi poprzednicy: głoszenie Ewangelii. Ciągłość tego samego posłannictwa - odpowiedział abp Jędraszewski

 

„Abp Jędraszewski przychodzi jako swój człowiek do wielkiej diecezji, z wielkimi tradycjami i wielkimi pasterzami” – podkreślił kard. Dziwisz. Dodał, że abp Jędraszewski wchodzi w tę wielką historię i będzie starał się z nią utożsamiać.

„Myślę, że ksiądz arcybiskup pozna i pokocha tę archidiecezję. Wierzę, że naznaczy przyszłość Kościoła krakowskiego swoim charyzmatem i osobowością” – mówił kard. Dziwisz.

 

Reklama

Emerytowany metropolita krakowski ofiarował swojemu następcy krzyż kard. Sapiehy, który ten otrzymał w Rzymie od papieża Piusa X. Krzyż ten odziedziczył kard. Karol Wojtyła i przekazał swojemu następcy na stolicy św. Stanisława. Kard. Franciszek Macharski ofiarował ów krzyż kard. Dziwiszowi. Dziś otrzymał go abp Marek Jędraszewski.

Kardynał Dziwisz pytany o swoje plany na emeryturę odpowiedział: fantastyczne.

 

Świadomość wielkiej historii i teraźniejszości Kościoła w Krakowie budzi we mnie wielkie emocje – wyznał nowy metropolita krakowski. – Dar, który przed chwilą otrzymałem [krzyż pektoralny kard. Sapiehy – red.], budzi wielkie wzruszenie. Nigdy sobie nie wyobrażałem, że będę go kiedykolwiek nosił – dodał.

Nawiązując do umieszczonych w krzyżu relikwii świętych, podkreślił, że „Kościół buduje swoją ciągłość i wielkość na krwi męczenników – tych dawnych i dzisiejszych”. – Wielka historia tej ziemi, tego Kościoła, jest ciągle żywa – zaznaczył abp Jędraszewski. Odwołał się w ten sposób do tragicznej śmierci wolontariuszki świeckiej Heleny Kmieć, która pochodziła z archidiecezji krakowskiej.

Mój plan jest jeden: iść za Chrystusem, głosząc Ewangelię. Na konkrety przyjdzie czas, gdy formalnie obejmę posługę – mówił abp Marek Jędraszewski pytany przez dziennikarzy o priorytety swojej posługi w Krakowie. – Na pewno dostrzegą państwo nowe akcenty, to jest naturalne, ale najważniejsza jest ciągłość głoszenia Ewangelii – podkreślił.

Pamięć zamordowanej w Boliwii wolontariuszki uczczono minutą ciszy i modlitwy na rozpoczęcie konferencji prasowej.

md / Kraków

Katolicka Agencja Informacyjna

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite