Nasze projekty

Pielgrzymka młodych do grobu św. Wojciecha

W ramach dorocznych uroczystości ku czci św. Wojciecha do Gniezna przybyła młodzież z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. W modlitwie u grobu patrona towarzyszyli im misjonarze oraz bp Marek Mendyk, który udzielił sakramentu bierzmowania osobom niepełnosprawnym.

Młodych i ich duszpasterzy witał w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Bardzo się cieszę każdą i każdym z was. Cieszę się, że mieliście odwagę, ochotę i dobrą wolę, by do św. Wojciecha przyjść” – mówił metropolita gnieźnieński dopowiadając, że popołudniowa Msza św. z udziałem młodych i misjonarzy jest rozpoczęciem dorocznych uroczystości świętowojciechowych z „najpiękniejszym obliczem gnieźnieńskiego Kościoła – najpiękniejszym, bo młodym”.

Prymas zachęcał też pielgrzymów, by w myśl hasła, które im w tym roku towarzyszy „Oto ja, misjonarz”, z odwagą nieśli światu Tego, od którego jako chrześcijanie czerpiemy siłę.

Reklama
Reklama

Pytanie o świadectwo wiary zadał też młodym w homilii bp Marek Mendyk. „Czy my naprawdę jesteśmy ludźmi wiary? Czy jesteśmy misjonarzami? Czy wypłynęliśmy na głębię naszej wiary? Czy przyprowadziliśmy choć jedną osobę do Chrystusa?” – pytał, zachęcając, by spotkanie w Gnieźnie było okazją do głębszej refleksji na ten temat.

Biskup pomocniczy legnicki przypomniał też młodym, że dla człowieka wierzącego swoistym kompasem, duchowym GPS-em jest Słowo Boże „zawsze żywe, zawsze skuteczne”, które uzdrawia, przywraca wolność, radość i nadzieję. Ono – jak mówił – jest drogą daną nam od Boga, drogą wymagającą, ale prowadzącą do pełni życia.

Podczas Mszy św. bp Marek Mendyk udzielił też sakramentu bierzmowania osobom niepełnosprawnym, w których sercach – jak mówił – „Bóg pozwala się widzieć i kochać”.

Reklama
Reklama

Pielgrzymka młodych do grobu św. Wojciecha z okazji dorocznych obchodów ku czci patrona jest jednocześnie archidiecezjalnym świętem młodych. Pierwsze grupy przybyły do Gniezna już w piątek. W sobotę rano młodzi spotkali się w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego, gdzie m.in. wysłuchali konferencji dominikanina o. Tomasza Nowaka i adorowali Najświętszy Sakrament.

Po Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej na Wzgórzu Lecha rozpoczął się piknik, a po nim koncert. Wieczorem młodzi wezmą udział w I Nieszporach o św. Wojciechu, a później w dorocznej procesji z relikwiami męczennika.

KAI/awo

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite