Nasze projekty

Papież na stulecie archidiecezji łódzkiej: „Łaska Jubileuszu jest łaską ewangelizacji”

W narodzinach łódzkiego Kościoła można usłyszeć Pana, który mówi do waszych przodków: ,,Czas się wypełnił i przybliżyło się do was Królestwo Boga” (Mk 1, 14)- napisał do uczestników dzisiejszej jubileuszowej liturgii Ojciec Święty Franciszek.

fot. Archidiecezja Łódzka

Uroczystym otwarciem Drzwi Świętych w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki rozpoczęły się uroczystości związane z ogłoszeniem Roku Jubileuszowego związanego ze 100-lciem powołania do istnienia Diecezji Łódzkiej. przewodniczył Legat Papieski – ksiądz kardynał Konrad Krajewski z Watykanu. 

W czasie homilii ksiądz kardynał odczytał lista Ojca Świętego Franciszka – przygotowany specjalnie na dzisiejszą uroczystość – w którym Papież zwraca uwagę na to, że – Jubileusz, choć odsyła naszą pamięć w przeszłość, nas samych jednak koncentruje na «dziś». Dziś Pan chce do nas dotrzeć z nową świeżością: ze Słowem i działaniem, które ciągle potrafią nas zaskoczyć, uzdrowić, wyzwolić, wskrzesić! Pamiętajcie: Ewangelia jest ciągle przed nami! Nie po to odkrywacie historię naszego Kościoła, by się poddać bezpłodnej nostalgii utyskującej, że „dobrze to już było; teraz może być już tylko gorzej; nasze kościelne «dziś» to wyłącznie kryzys, z którego Kościół już się nie podniesie…”. Nie! Nasze «dziś» nie należy do kryzysu! Nasze «dziś» należy do Pana. Jest Jego czasem: jest rokiem Jego łaski! – podkreślił Ojciec Święty.

Reklama

Przywołując początki powstania Diecezji Łódzkiej wskazał na to, że – Wasz łódzki Kościół: powstał w mieście, które wręcz ,,eksplodowało”, rozwijając się w ciągu XIX wieku od kilkuset do kilkuset tysięcy mieszkańców, w ogromnej większości ciężko pracujących w przemyśle włókienniczym. Można powiedzieć, że Wasz Kościół urodził się w samym środku ,,kwestii społecznej”: został posłany z Ewangelią do świata, który miał na imię ,,fabryka” – do kobiet pracujących w straszliwych warunkach po kilkanaście godzin dziennie, do ich nierzadko bezrobotnych mężów, do rodzin bez szans na własne mieszkanie czy godziwe wychowanie dzieci; do całych obszarów biedy i braku poczucia bezpieczeństwa – mimo heroicznego trudu. – zauważył Pasterz Kościoła Rzymskokatolickiego.

ZOBACZ TEŻ: Diecezja Łódzka ma 100 lat. “To jest święty rok, nowy czas, nowy początek!”

Ojciec Święty przypomniał także postać pierwszego pasterza Kościoła Łódzkiego – Biskup Wincenty był pasterzem o ogromnej wyobraźni miłosierdzia – i do takiej wyobraźni, przekutej w czyn, zdołał porwać powierzony mu Kościół: budował setki domów dla najuboższych rodzin, rozdzielał żywność zwłaszcza w okresie kryzysu ekonomicznego, karmił mlekiem dzieci i ich matki, dzieciom organizował wakacyjny wypoczynek, niósł pomoc rodzinom dotkniętym alkoholizmem. – dodał Papież.

Reklama

– Zobaczcie wokół siebie ludzi samotnych, chorych, starszych; zobaczcie bezdomnych, wykorzysty­wa­nych i uzależnionych; zobaczcie tych także, których nasze grzechy dotknęły cierpieniem, a czasami wręcz wygnały z Kościoła. Duch miłości miłosiernej niech zapanuje w Kościele, któremu patronują św. Józef – patron ludzkiej pracy, i św. Faustyna – apostołka miłosierdzia. – podkreślił w swoim liście.

Następca świętego Piotra zwrócił uwagę na to, że Łódź, jest miastem czterech kultur, w którym obok siebie żyli i żyją zarówno Żydzi jak i Prawosławni, Protestanci i Katolicy. – Ekumenizm – wtedy jeszcze bardzo nieoczywisty, a przecież w Łodzi praktykowany – dziś jest nieodwracalnym wyborem Kościoła. Dlatego proszę Was, zaproście do przeżywania waszego Jubileuszu wszystkie bratnie Kościoły chrześcijańskie. Niechaj ten Rok Pański okaże się szczególnie czasem łaski jedności – czasem ,,wymiany duchowych darów”. Dzięki temu, Kościół – całe Ciało Chrystusa Pana – będzie się mógł stać w sposób skuteczny i wiarygodny ,,jakby sakramentem, to znaczy znakiem i narzędziem zjednoczenia całego rodzaju ludzkiego” – przypomniał.

Na zakończenie listu Ojciec Święty życzył wszystkim pięknego czasu jubileuszowego błogosławiąc i prosząc o modlitwę w Jego intencji.

Liturgię zakończyło błogosławieństwo papieskie połączone z łaską Odpustu zupełnego, którego udzielił kard. Krajewski. Błogosławieństwo papieskie – jak informuje list Penitencjarni Apostolskiej odczytany przez ks. prał. Krzysztofa Nykla  – dotyczy także tych, którzy – ze rozumnych powodów – nie brali fizycznie udziału w świętych obrzędach, ale w czasie ich sprawowania będą w nich uczestniczyć z należy tym usposobieniem ducha za pośrednictwem telewizji lub radia, będą mogli uzyskać Odpust zupełny, zgodnie z normami prawa.

ZOBACZ TEŻ: 100 lat temu powstała Diecezja Łódzka

Dzisiejsze uroczystości – z uwagi na pandemię koronawirusa covid-19 – odbywały się w reżimie sanitarnym z zachowaniem wszelkich przepisów epidemicznych i były transmitowane przez kanał YouTube Archidiecezja Łódzka, TVP3Łódź oraz Radio Niepokalanów.

ah, archidiecezja łodzka/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę