Nasze projekty

Diecezja Łódzka ma 100 lat. “To jest święty rok, nowy czas, nowy początek!”

“W ten nowy czas przez bramę przełomów czasu trzeba wchodzić w pokorze, w poczuciu, że jestem najmniejszym, że jestem grzesznikiem, a wtedy mam zrozumienie wielkości tych, którzy byli przede mną! To jest święty rok, nowy czas, nowy początek!” - mówił abp Grzegorz Ryś podczas jubileuszu Diecezji Łódzkiej.

100. rocznica istnienia Diecezji Łódzkiej rozpoczęła się czuwaniem modlitewnym, prowadzonym przez zespół Mocnych w Duchu, który przygotował wiernych do Eucharystii. Młodzi ludzie, śpiewając i tańcząc, dziękowali Bogu za dar Kościoła Łódzkiego. Eucharystii, której przewodził metropolita łódzki – abp Grzegorz Ryś, rozpoczęła się śpiewem Sekwencji do Ducha Świętego i ułożonym specjalnie na 100-lecie diecezji hymnem.

Ks. prof. Mieczysław Różalski przypomniał początki diecezji oraz postać bpa Wincentego Tymienieckiego, który położył fundament pod budowę diecezji. Dbał także o najbiedniejszych mieszkańców Łodzi. “Nie będę mówił o dziejach diecezji, ale o dziejach mojego Kościoła! Kościoła, w którym żyję, który wyrósł na tej ziemi, i który przekazuje to, co było związane z tym łódzkim środowiskiem. To, co było najważniejsze!” – rozpoczął.

Wspomniał także czas okupacji, w którym księża zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau. Nie zabrakło także wzmianki o wizycie Jana Pawła II w Łodzi, 13 czerwca 1987 roku, podczas której papież udzielił I Komunii Świętej łódzkim dzieciom, spotkał się ze światem akademickim w łódzkiej katedrze oraz z włókniarkami w zakładzie „Unontex”. – “Tak wygląda mój Kościół, który powstał 100 lat temu, który nie tylko posiada piękne dzieje, ale świadczy o działaniu Jezusa Chrystusa w mieszkających tutaj ludziach, którzy słuchają Go i kochają.” – zakończył profesor.

Reklama
Reklama

Z kolei arcybiskup Grzegorz Ryś, zwracając się do młodych zauważył, że każdy człowiek potrzebuje zarówno tego co było, jak również tego, co będzie. “Potrzebujesz zakorzenienia, dlatego twoje serce musi być skierowane ku rodzicom. Twoje serce musi byś skierowane do twoich przodków, i w tym spotkaniu dokonuje się przyjście Pana. Między pokoleniami rośnie Kościół, i to jest miejsce jego wzrostu!” – dodał.

Przed błogosławieństwem zgromadzeni w świątyni otrzymali od celebrujących liturgię księży biskupów i odmówili po raz pierwszy Modlitwę Jubileuszową przygotowaną specjalnie na rozpoczynający się rok przez arcybiskupa Grzegorza opartą na fragmencie z ewangelii św. Łukasza ( Łk 4,16-22).

Obecny na liturgii jałmużnik papieski – kard. Konrad Krajewski – pozdrowił wszystkich zebranych od Ojca Świętego Franciszka, a duszpasterz młodzieży poinformował zebranych o tym, że Europejskie Spotkanie Młodych, które co roku odbywa się w jednym z krajów Europy będzie miało także swój łódzki etap.

Reklama
Reklama

Diecezja Łódzka została powołana do istnienia 10 grudnia 1920 roku przez Ojca Świętego Benedykta XV Bullą Christi Domini.

PRZECZYTAJ: 100 lat temu powstała Diecezja Łódzka

np/KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite