Nasze projekty

Panel dyskusyjny na 55. rocznicę orędzia biskupów polskich do niemieckich

55 lat temu ze strony polskich biskupów padły pamiętne słowa "przebaczamy i prosimy o wybaczenie". Z tej okazji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza dziś na panel dyskusyjny, który można śledzić online.

Przed 55. laty, 18 listopada 1965 r., biskupi polscy obecni na II Soborze Watykańskim wystosowali listy do episkopatów 56 krajów z zaproszeniem do udziału w obchodach 1000-lecia Chrztu Polski. W liście podpisanym przez 36 biskupów polskich znajdują się znamienne słowa przebaczenia Niemcom i prośba o podobny gest wobec Polaków.

Słynny fragment listu polskich biskupów brzmi: „W tym jak najbardziej chrześcijańskim ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was, siedzących tu na ławach kończącego się soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. A jeśli Wy – biskupi niemieccy i Ojcowie Soboru po bratersku wyciągnięte ręce ujmiecie, to wtedy dopiero będziemy mogli ze spokojnym sumieniem obchodzić nasze Millennium w sposób całkowicie chrześcijański”.

Reklama

Czy orędzie było przełomem?

Czy orędzie było dokumentem przełomowym w relacjach między Polakami a Niemcami? Dlaczego gest biskupów polskich z prymasem Stefanem Wyszyńskim na czele wzbudził tyle kontrowersji po obu stronach granicy? Czy orędzie miało istotne znaczenie polityczne? Czy biskupi polscy byli osamotnieni w swoim geście pojednania? Czy słowa Episkopatu Niemiec z okazji 75. rocznicy zakończenia wojny światowej można uznać za prawdziwą odpowiedź na orędzie biskupów polskich sprzed 55 lat?

Na te i na inne pytania odpowiedzą uczestnicy debaty: Piotr Dmitrowicz – historyk i publicysta, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego; Grzegorz Polak – publicysta i pisarz, zastępca dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego; x. Dr Manfred Deselaers – niemiecki ksiądz katolicki, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu; dr Gerhard Gnauck – wieloletni korespondent warszawski opiniotwórczych dzienników niemieckich, najpierw „Die Welt”, a obecnie „Frankfurter Allgemeine Zeitung”; dr hab. Wojciech Kucharski – zastępca dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji o orędziu biskupów polskich do niemieckich; abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, wcześniej biskup tarnowski, były wieloletni przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Transmisja debaty będzie dostępna na stronie: https:// www.facebook.com/events/640805623262036

Reklama

Debata towarzyszy wystawie „Przebaczenie drogą do wolności”, która już od 18 listopada będzie prezentowana na stronie internetowej, a od grudnia także w przestrzeni muzealnej Mt 5,14. Wystawa przypomni najważniejsze, i w dużej mierze nieznane fakty, związane z orędziem biskupów polskich do niemieckich. Jak tłumaczą organizatorzy, zostanie podkreślony głęboko chrześcijański, ewangeliczny wymiar listu polskich biskupów oraz towarzyszący mu kontekst polityczny. Ekspozycja odda także hołd „zapomnianemu ojcu Europy”, Bolesławowi kard. Kominkowi, metropolicie wrocławskiemu, inicjatorowi i głównemu autorowi orędzia. To także ukłon w stronę obywateli Niemiec, zasłużonych w procesie pojednania z Polską.

ah, Mt 5,14, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite