Nasze projekty

Ostatni fortepian Chopina. Gdzie można zobaczyć niezwykłą pamiątkę po kompozytorze?

Ostatni fortepian, na którym Fryderyk Chopin grał i tworzył przed śmiercią pochodzi z 1848 roku. To niezwykła pamiątka po kompozytorze, którą można zobaczyć na żywo.

fot. Lorenzo Spoleti / Unsplash

Do niedzieli 12 grudnia w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie prowadzone są prace renowacyjne ostatniego fortepianu kompozytora. To przełomowe wydarzenie w dziejach instrumentu mogą obserwować goście muzeum.

Ostatni fortepian Chopina. Co o nim wiemy?

Pod koniec listopada 1848 roku mocno schorowany już Chopin otrzymał instrument od zaprzyjaźnionego fabrykanta fortepianów Camille’a Pleyela stworzony w jego słynnej paryskiej wytwórni.

Fortepian o numerze seryjnym 14810 znajdował się w dwóch ostatnich mieszkaniach Chopina i był ostatnim, na którym kompozytor grał i tworzył.

Reklama

Po śmierci Chopina instrument został zakupiony przez jego uczennicę Jane Stirling, a następnie podarowany przez nią siostrze Fryderyka, Ludwice Jędrzejewiczowej.

W sierpniu 1850 roku został przetransportowany do Warszawy. Wewnątrz skrzyni fortepianu nadal znajduje się lakowa pieczęć carskiego urzędu celnego oraz odręczna dedykacja „pour Luise” sporządzona przez Jane Stirling.

Fortepian, jako jedna z najważniejszych pamiątek po Fryderyku, starannie przechowywały kolejne pokolenia rodziny – dzieci i wnuki Ludwiki.

Reklama

Istnieje szansa na przywrócenie oryginalnego brzmienia

W 1924 roku został sprzedany Muzeum Narodowemu w Warszawie, a w latach pięćdziesiątych przeszedł renowację.

Od tego czasu nie był używany jako grający. Teraz jest w rękach jednego z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie ratowania takich instrumentów oraz budowania ich kopii – wyjaśniał Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Dzięki dobremu stanowi zachowania zdecydowanej większości elementów istnieje realna szansa na pełne przywrócenie walorów instrumentu, a w szczególności jego oryginalnego brzmienia.

Reklama

Prace renowacyjne są prowadzone w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a zwiedzający mogą je zobaczyć do niedzieli 12 grudnia.

kh, polskieradio.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę