O roli katolickich uczelni we współczesnym świecie. Konferencja na UKSW

Szczególną misją uniwersytetów katolickich jest włączenie wymiaru nadprzyrodzonego w całość poszukiwań intelektualnych – przekonywali uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej pt. Rola Uczelni Katolickich we współczesnym świecie zorganizowanej na UKSW z okazji jubileuszu 20-lecia tej uczelni.

Konferencję otworzył Wielki Kanclerz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zwrócił uwagę, że Warszawa i UKSW to szczególnie dobre miejsce, by pokazać historię troski o uczelnie katolickie w powojennej historii Polski. Podkreślił jednak, że w refleksji nt. roli uczelni katolickich chodzi o to, by była ona skierowana ku przyszłości.

Prof. Michał Kleiber PAN zwrócił uwagę na przyspieszenie, które w ostatnich dziesięcioleciach ogarnia świat oraz na pogłębiające się nierówności społeczne, które bez odpowiednich rozwiązań prowadzić muszą do ludzkich dramatów a nawet katastrof. Podkreślił jak ważna jest w tym kontekście dobrze udokumentowana wiedza, a zwłaszcza przełożenie jej na mądrą politykę społeczno – gospodarczą. Dlatego – jego zdaniem – rola uniwersytetów, choć są często krytykowane, jest dziś może ważniejsza niż niegdyś. Nawiązując do swoich doświadczeń związanych z projektem analizy rozmaitych scenariuszów przyszłości, zaznaczył, że z analizy tej wynika, iż nie da się zrealizować pozytywnego scenariusza zmian, bez zbudowania społeczeństwa posiadającego wiedzę i umiejącego przekładać ją na mądrość.

Ks. prof. Wojciech Góralski, kanonista, profesor UKSW i konsultor Trybunału Roty Rzymskiej mówił o roli uniwersytetów katolickich w świecie nauki. Podkreślił, że w misję poszukiwania prawdy mają one włączać również wymiar nadprzyrodzony, podejmując dialog między wiarą a rozumem i poszukując nie tylko prawdy ale i jej źródła. Zaznaczył też, że zadaniem uczelni katolickich jest dbanie o etyczny wymiar badań i dociekań naukowych a także o formację studentów.

Reklama
Reklama

O innowacyjnych projektach podejmowanych na UKSW mówił rektor uczelni, ks. prof. Stanisław Dziekoński. Zwrócił uwagę, że innowacyjność jest zadaniem dla uczelni katolickich, na które wskazuje m.in. papież Franciszek. Mówił m.in. o nowopowstałym na UKSW wydziale lekarskim, o projektach łączenia dyscyplin czy projektach nauki cyfrowej. Wspomniał też o projektach łączenia nauki z gospodarką polegającą m.in. na wdrażaniu nowych technologii w firmach współpracujących z naukowcami oraz o projekcie psychiatrii środowiskowej dla dzieci i ich rodzin.

W gronie prelegentów konferencji znaleźli się również m.in. o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, dziekan wydziału Teologicznego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, abp Jan Babjak SJ, Arcybiskup Słowackiej Cerkwi Greckokatolickiej, ks. prof. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie czy prof. Vaja Vardidze, rektor Uniwersytetu Katolickiego Sulkhan Orbeliani w Tibilisi w Gruzji.

KAI/ad

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę