Nasze projekty

O. Leszek Gęsiak SJ nowym rzecznikiem Episkopatu

Konferencja Episkopatu Polski ma nowego rzecznika prasowego. Został nim o. Leszek Gęsiak, jezuita. Nowy rzecznik wybrany został dziś na zebraniu biskupów na Jasnej Górze, zastąpi na tej funkcji ks. Pawła Rytla-Andrianika. Przed nim 5-letnia kadencja na tym stanowisku.

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ urodził się 30 maja 1965 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie, 29 czerwca 1996 r., z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

W Paryżu, w Instytucie Centre Sèvres, odbywał studia specjalizacyjne z teologii w zakresie eklezjologii ekumenicznej. Później przez rok pracował jako wikariusz we francuskiej parafii Corbeil-Essonnes. Po powrocie do Polski o. Gęsiak pracował jako prefekt w Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie. Trzecią probację zakonną, przygotowującą do złożenia ostatnich ślubów, odbył w Australii, w Sydney. Pracował tam z polonią australijską w Jezuickim Centrum Duszpasterstwa Polskiego w Melbourne.

Następnie pracował w Katolickim Biurze Informacji i Inicjatyw Europejskich w Brukseli, współpracując z instytucjami Unii Europejskiej oraz Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE. Prowadził także duszpasterstwo polskich dyplomatów oraz pracowników instytucji Unii Europejskiej i NATO. Był również członkiem Zespołu Doradców ds. Unii Europejskiej przy Konferencji Episkopatu Polski. Należał także do kolegium redakcyjnego miesięcznika „Europe Infos” i był korespondentem Radia Watykańskiego z Brukseli. W latach 2012-2017 pełnił natomiast funkcję dyrektora polskiej sekcji Radia Watykańskiego.

Reklama
Reklama

O. Leszek Gęsiak jest doktorem nauk humanistycznych. Ukończył filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie oraz teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie. Studiował język i kulturę hiszpańską na Uniwersytecie w Saragossie i eklezjologię ekumeniczną w Instytucie Centre Sèvres w Paryżu. Doktoryzował się na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ostatnim czasie pracował na Akademii Ignatianum w Krakowie jako kierownik Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej. Był także pełnomocnikiem rektora ds. współpracy Międzynarodowej. Wykładał także w College of the Holy Cross w Worcester MA w USA, na Uniwersytecie Katolickim Portugalii w Lizbonie oraz na Uniwersytecie św. Józefa w Bejrucie, w Libanie.

Jego zainteresowania to mass-media, wielokulturowość i dialog kulturowy, tematy dotyczące mniejszości etnicznych i integracji europejskiej. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu wielokulturowości i medioznawstwa. Zna kilka języków obcych, w tym biegle posługuje się językiem angielskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.

O wyborze nowego rzecznika poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP.

Reklama
Reklama

Reklama

 

ot,zś, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite