Nasze projekty

O 19:30 zapal „Światło wolności”

13 grudnia o 19:30 w oknach wielu domów zapłonie świeca - symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego. Akcja nawiązuje do symbolicznych gestów Jana Pawła II i Ronalda Reagana.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło wolności” nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

W inicjatywę upamiętniającą ofiary stanu wojennego może włączyć się każdy. Wystarczy zapalić świecę w oknie, ale można to zrobić również wirtualnie na stronie: https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

Do akcji włączy się m.in. Przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, który zapali symboliczne światło w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore czy biskup opolski Andrzej Czaja.

Światło w oknie zapali również sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński. Zapalenie w oknach 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, utracili pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych. Zapalając światło wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki – powiedział bp Miziński.

Reklama

ah, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite