Nasze projekty

Niezwykły klip na Światowy Dzień Zespołu Downa

Lidia Pospieszalska, Leszek Zduń i dzieciaki ze Stowarzyszenia Trisomia 21 nagrali wspólnie niezwykły teledysk promujący obchodzony 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to istnieje od 2005 r.

„Piosenka przedrzeźniona”, do której powstał obecnie klip, pochodzi z płyty Lidii Pospieszalskiej „Podróże na chmurze”. Artystka tak opowiada historię powstania tego obrazu:

– Kilka miesięcy temu Paulinka Urbańska, żona mojego managera Rafała, wpadła na pomysł aby nagrać teledysk z dziećmi z zespołem Downa do którejś z moich piosenek z ostatniej płyty – opowiada Lidia Pospieszalska. – Pomysł był intrygujący i zaczęła się burza mózgów. W zeszłym roku ktoś pokazał mi kalendarz, zrobiony przez studentów z Łódzkiej Szkoły filmowej, w którym znalazły się  fotografie pokazujące sceny z polskich popularnych filmów, kręconych właśnie w Łodzi. W głównych bohaterów wcieliły się osoby z zespołem Downa. Świetne zdjęcia zachwyciły mnie i Marcina, chcieliśmy aby Ci sami autorzy nakręcili teledysk do którejś z piosenek. To się nie udało, ale poprzez naszych  serdecznych przyjaciół Asię i Przemka Będkowskich, rodziców Oli, uczestniczki sesji zdjęciowej do kalendarza, Rafał dotarł do Łódzkiego Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Osób Zespołem Downa „TRISOMIA 21″i powstała idea: sprawić frajdę dzieciom grającym, zachęcić ludzi aby wpłacali 1% swojego podatku na rzecz Stowarzyszenia, oraz  pokazać, że osoby z zespołem Downa mogą wzbogacić nasze postrzeganie świata. Znaleźli się sponsorzy, reżyser Krzysztof Blok, z którym ułożyliśmy scenariusz. Leszek Zduń, aktor, który zagrał fantastycznie, no i dzieci, które świetnie odnalazły się na planie zdjęciowym pokazując bogactwo swoich aktorskich talentów – opowiada artystka.

Zobacz niezwykły klip, który nakręcili:

Reklama
Reklama

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto obchodzone od 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od początku promowane jest poprzez pomysł zakładania tego dnia kolorowych skarpetek aby zwrócić uwagę ludzi na fakt, że „rzeczy, które się różnią, są nadal piękne i wspaniałe”. Zachęcają do założenia dwóch różnych skarpetek, skarpetek w odmiennych kolorach, a nawet trzech na dwóch nogach, tak jak 3 dodatkowy chromosom powodujący wystąpienie Zespołu.

 

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite