Nasze projekty

Nagroda Benemerenti Ordynariatu Polowego dla Archidiecezji Warszawskiej

Archidiecezja Warszawska oraz Wojska Inżynieryjne zostali tegorocznymi laureatami wyróżnień Benemerenti Ordynariatu Polowego. Benemerenti wręczono podczas uroczystej gali w auli Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Archidiecezja Warszawska została doceniona m.in. za kształcenie alumnów przeznaczonych do posługi w Ordynariacie Polowym i posługę pierwszego Biskupa Polowego, którym został w 1919 r. sufragan warszawski bp Stanisław Gall.

Statuetkę z rąk biskupa polowego Józefa Guzdka odebrał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – Te wymienione powody, dla których archidiecezja warszawska została wyróżniona, są chyba rzeczywiście przekonujące. Może mało pokornie powiem, ale rzeczywiście bp Stanisław Gall był niezwykle kompetentnym i doskonale przygotowanym człowiekiem oddanym przez kard. Aleksandra Kakowskiego dla dobra duszpasterstwa wojskowego w imię zasady ewangelicznej, że diecezja dała nie to, z czego jej zbywało, tylko dała rzeczywiście człowieka niezwykle wartościowego, który po skończeniu misji w wojsku powrócił do diecezji – powiedział metropolita, odbierając wyróżnienie. Zwrócił również uwagę, że dzięki współpracy Ordynariatu Polowego i archidiecezji warszawskiej w seminarium metropolitalnym kształcą się przyszli kapelani wojskowi. – Jestem zadowolony z tej współpracy i cieszę się z tego wyróżnienia – dodał.

– Sto lat temu otrzymaliśmy wspaniały dar, to biskup Stanisław Gall, diament oszlifowany przez studia rzymskie i pracę w archidiecezji warszawskiej. Trzeba jednak dostrzec dawcę daru, dlatego dziś w setną rocznicę Biskupstwa Polowego na ręce księdza kardynała pragnę podziękować jeszcze raz za ten wspaniały dar i za nieustanną opiekę, współpracę i pomoc diecezji wojskowej, które mają miejsce – mówił bp Józef Guzdek.

Reklama

Laureatowi Benemerenti towarzyszy także wyróżnienie medalem „Milito pro Christo”. Podczas gali oprócz kard. Kazimierza Nycza uhonorowani zostali duchowni i pracownicy archidiecezji: ks. inf. Stanisław Kur, ks. prał. Janusz Bodzon, Stanisław Kalinowski i Danuta Baszkowska.

Nagroda Benemerenti („dobrze zasłużonym”) Ordynariatu Polowego została ustanowiona dekretem biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Przyznawana jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Jako pierwsi – w 1995 r. – wyróżnienie to otrzymali red. Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” i ówczesny rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej mjr Eugeniusz Mleczak. W ub. roku Benemerenti otrzymali: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Akademia Marynarki Wojennej.

KAI/kh

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite