Nasze projekty

„Muzyka jest niezwykle ważnym elementem liturgii”. Dominikanie zapraszają na warsztaty!

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny już po raz siódmy organizuje Warsztaty Muzyki Niezwykłej w krakowskim klasztorze dominikanów. Pasjonaci muzyki liturgicznej spotkają się w dniach 15-21 sierpnia, aby wziąć udział w tygodniowym programie ćwiczeń, konferencji, koncertów i wspólnej modlitwy.

fot. amorsanto/Cathopic

Tegoroczna edycja to bogaty wybór sekcji tematycznych i urozmaicony program na każdy z siedmiu dni warsztatowych, a także znakomici prowadzący i niepowtarzalny klimat zabytkowego klasztoru dominikanów w samym centrum Krakowa. Oprócz podstawowych sekcji śpiewaczych wraca w tym roku sekcja dla instrumentalistów oraz kurs improwizacji organowej. Konferencje dla uczestników wygłosi ks. Grzegorz Strzelczyk.

W tym roku mija osiemset lat obecności dominikanów na ziemiach polskich – przypomina o. Wojciech Sznyk, koordynator projektu. To właśnie wtedy, święty Jacek zainspirowany postawą świętego Dominika, przybył do Krakowa, aby płomiennie głosić ogień Bożej bliskości. Zaniósł go na polskie ziemie i do innych krajów, w których pracował i głosił Ewangelię.

„Jednym ze sposobów głoszenia Ewangelii jest muzyka liturgiczna”

Hasło tegorocznych warsztatów: „Powstaje z ognia”, zostało zaczerpnięte od św. Hildegardy z Bingen i opisu kamienia – hiacyntu. Imię św. Jacka oddaje się po łacinie jako Hyacinthus i w antyfonie ku jego czci „Ave florum flos” jest określany także „kamieniem drogocennym, z wszystkich kamieni najświetniejszym”.

Reklama

My, jako bracia dominikanie, ciesząc się z setek lat działalności w Polsce, też chcielibyśmy podzielić się tym płomieniem. Jednym ze sposobów głoszenia Ewangelii jest muzyka liturgiczna, śpiew i wspólna modlitwa. Dlatego już po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w Warsztatach Muzyki Niezwykłej. W tym roku będzie i śpiew jednogłosowy, i wielogłosowy. Nie zabraknie również przestrzeni dla instrumentalistów – dodaje o. Sznyk.

Warsztaty poprowadzą znamienici muzycy

Podobnie jak w poprzednich edycjach, na zaproszenie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego odpowiedziało wielu znamienitych muzyków, którzy poprowadzą warsztaty. Wśród nich między innymi: Urszula Rogala – kompozytorka, dyrygentka, wokalistka; Rafał Maciejewski – śpiewak, wykładowca w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi; Marcin Wasilewski-Kruk – dyrygent i wokalista; Paweł Bębenek – dyrygent, kompozytor i wokalista; Piotr Pałka – dyrygent, kompozytor i śpiewak; Hubert Kowalski – kompozytor, dyrygent, producent muzyczny, kontrabasista i wokalista; Magdalena Szymańska – pedagożka wokalna, rehabilitantka głosu; Łucja Nowak – dyrygentka; Katarzyna Młynarska – wokalistka, trenerka emisji głosu, dyrygentka, muzykolożka; Anita Pyrek-Nąckiewicz – solistka, chórzystka, dyrygentka, organistka; Susi Ferfoglia – włoska organistka, gregorianistka oraz wykładowczyni; Marcin Bornus-Szczyciński – badacz muzyki dawnej; Andrij Szkrabiuk – lwowski wykładowca i muzyk; Bartosz Izbicki – muzykolog i organista; Tomasz Głuchowski – organista oraz o. Dawid Kusz – dominikanin, dyrygent i kompozytor. W czasie warsztatów cykl konferencji zatytułowany „Współczesne uwarunkowania życia kościelnego” wygłosi ks. Grzegorz Strzelczyk.

W programie organizatorzy przewidzieli warsztaty wielogłosowe w trzech grupach zaawansowania oraz warsztaty tematyczne w sekcjach: podstawy dyrygowania, emisja głosu, śpiew gregoriański, śpiew bizantyjski, pieśni zespołu „Jerycho”. W tym roku fundacja poszerza także ofertę o sekcję dla instrumentalistów oraz kurs improwizacji organowej. W czasie całego tygodnia będzie można skorzystać także z konsultacji z emisji głosu oraz propedeutyki kompozycji.

Reklama

Będzie również grupa anglojęzyczna

W tym roku także w ramach warsztatów prowadzona będzie grupa anglojęzyczna z osobnym programem, stanowiącym mieszankę różnych sekcji tematycznych, a także własnymi konferencjami i niektórymi liturgiami.

Spodziewamy się uczestników ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, ale także innych krajów europejskich. Do tej sekcji mogą się oczywiście zapisywać także uczestnicy z Polski, posługujący się językiem angielskim – zachęca o. Łukasz Miśko, odpowiedzialny za współpracę międzynarodową.

Mimo wzbogaconej oferty i rosnących cen dookoła, postanowiliśmy utrzymać zeszłoroczną cenę za uczestnictwo w całych warsztatach i noclegi bez podwyżek – zaznacza Michał Wsiołkowski, odpowiedzialny w Fundacji za koordynację zapisów. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.warsztaty.mn.

Reklama

„Muzyka jest ważnym elementem liturgii, dlatego troszczymy się o nią”

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to wiodący projekt Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, przeznaczony dla wokalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. Poprzez Warsztaty chcemy realnie zmieniać oblicze Kościoła w Polsce. Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczymy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju – podkreślają organizatorzy.

Warsztaty mają służyć kształtowaniu nowych, dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła. Ich ideą jest fachowe przygotowanie liderów – ludzi, którzy będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za muzykę liturgiczną wykonywaną w ich wspólnotach. Celem warsztatów jest także promowanie współczesnych kompozycji o najwyższej wartości muzycznej.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

kh, liturgia.dominikanie.pl/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę