Nasze projekty

Muzyczna Droga Krzyżowa

Nabożeństwo Męki Pańskiej, gdzie zamiast słownych rozważań rozbrzmiewa muzyka wykonywana na żywo komentująca kolejne stacje pasyjne - to pomysł krakowskiej parafii pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka na pogłębione przeżywanie Wielkiego Postu. Muzyczna Droga Krzyżowa odbyła się tam w niedzielę 11 marca.

Jak podkreśliła pomysłodawczyni wydarzenia, Kinga Mastalerz, muzyczna Droga Krzyżowa jest inna niż wszystkie. – Nie ma w niej rozważań słownych, przez które człowiek podąża ściśle określonym tokiem myślenia. Oparcie każde stacji na muzyce daje przestrzeń do własnej, głębokiej refleksji – zaznaczyła.

O jakość wykonania zadbali soliści, w tym Wojciech Golonka czy Karin Wiktor-Kałucka, instrumentaliści, m.in. Adam Prucnal z rodziną, oraz chóry bazyliki oo. cystersów w Mogile, Sanktuarium św. Jana Pawła II i parafii goszczącej. Łącznie w oprawę muzyczną tego wyjątkowego krakowskiego nabożeństwa włączyło się ponad 100 osób.

Wśród utworów pomagających w rozważaniach Męki Pańskiej uczestnicy mogli usłyszeć utwory Bacha, Francka, Händla, jak również wokalizę Wojciecha Kilara czy „Witaj Głowo okrwawiona” Pawła Bębenka. Trzeciemu upadkowi Chrystusa towarzyszyły słowa „O bone Jesu” Ingegneri’ego. Modlitwę zakończyło wspólne odśpiewanie „W krzyżu cierpienie” w opracowaniu Witolda Zalewskiego.

Reklama
Reklama

Kościół, w którym odbyła się Muzyczna Droga Krzyżowa wyróżnia się doskonałą akustyką – został zaprojektowany przez Tomasza Koniora, który jest autorem projektu m.in. siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

 

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite