Nasze projekty

Muzeum w Wadowicach wprowadza „ciche godziny” zwiedzania dla osób z autyzmem

Z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz ich bliskich, a także o osobach wysoko wrażliwych i tych, którym wizytę w muzeum może utrudniać nadmiar bodźców, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wprowadziło „ciche godziny” zwiedzania.

Jedna z ekspozycji w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach | Fot. www.domjp2.pl

Bez multimediów i muzyki

Od 30 stycznia br. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca przez ostatnie dwie godziny otwarcia ekspozycji (obecnie 14.00 – 16.00) wyłączone będą w muzeum multimedia oraz muzyka. „Ciche godziny” to nie tylko kolejny etap otwierania Muzeum na osoby ze szczególnymi potrzebami, ale też forma budowania społecznej świadomości o potrzebach osób w spektrum autyzmu i ich bliskich – wyjaśnia papieskie muzeum na swoich stronach internetowych.

Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób w spektrum autyzmu, do rodzin z dziećmi (także mającymi trudności w zakresie integracji sensorycznej), do osób wysoko wrażliwych i wszystkich, którzy chcą zwiedzić wadowickie muzeum bez nadmiaru bodźców. Jak przekonują pracownicy wadowickiej placówki, wprowadzenie „cichych godzin” podniesie komfort ich wizyty w rodzinnym domu papieża i pozwoli poznać historię Ojca Świętego w przyjaznej przestrzeni.

Aplikacja dla osób z autyzmem, niesłyszących i słabosłyszących w polskim języku migowym

W muzeum można też skorzystać z dostępnych audioprzewodników lub na swoje urządzenie mobilne pobrać aplikację do samodzielnego zwiedzania. W obu przypadkach potrzebne są słuchawki. W czasie „cichych godzin” odwiedzający będą proszeni o powstrzymanie się od głośnych rozmów i wyciszanie telefonów komórkowych.

Reklama

Pod koniec zeszłego roku Muzeum rozpoczęło proces konsultacji z Fundacją SYNAPSIS, która od 30 lat niesie profesjonalną pomoc dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem oraz ich rodzinom.

Także pod koniec ubiegłego roku papieskie muzeum udostępniło w swojej aplikacji do samodzielnego zwiedzania ścieżkę prowadzącą po ekspozycji stałej przeznaczoną dla osób niesłyszących i słabosłyszących w polskim języku migowym.

Niezwykła podróż w czasie

Nowa ekspozycja stała w przebudowanym Domu Rodzinnym Jana Pawła II to nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, która nie tylko pozwala poznać lub odkryć na nowo życie, działalność Karola Wojtyły, ale też zabiera zwiedzających w podróż w czasie, dotykając najnowszej historii Polski. Jej autorami są Barbara i Jarosław Kłaputowie. Około 1 200 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej na czterech kondygnacjach budynku podzielono na szesnaście stref, które prowadzą śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Najważniejszą strefą – sercem muzeum – jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat.

Reklama

zś/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę