Nasze projekty

Mija 45 lat od śmierci ks. Romana Kotlarza, jednego z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku

Brał udział w manifestacjach 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, a następnie w kilku kazaniach upomniał się o osoby represjonowane po tych wydarzeniach. W rezultacie sam stał się ofiarą bezprawnych działań ze strony bezpieki. Ks. Roman Kotlarz, niezłomny kapłan i męczennik czasów komunizmu zmarł 18 sierpnia, mając 47 lat.

Uroczystości rocznicowe

18 sierpnia o godzinie 17.00 w kościele w Trablicach-Pelagowie celebrowana będzie Msza święta w intencji ks. Romana Kotlarza. Po liturgii nastąpi przemarsz w kierunku Izby Pamięci ks. Romana Kotlarza – Przystanek Historia IPN. Tam zostaną złożone kwiaty przy tablicy upamiętniającej księdza i uroczyste przekazanie odznaczeń przyznanych pośmiertnie duchownemu.

Uczestnicy będą mogli także zapoznać się z wystawą „Walka o duszę narodu. Wokół obchodów Milenium i Tysiąclecia Państwa Polskiego 1956–1966/1967” przygotowaną przez Oddział IPN w Lublinie.

Błogosławił protestującym robotnikom

Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia.

Reklama

Ks. Roman Kotlarz (1928-1976) 25 czerwca 1976 r. znalazł się – jak sam pisał – „świadomie i dobrowolnie” w ogromnej rzeszy strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Następnie ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji.

Po wydarzeniach Czerwca ’76 ks. Kotlarz modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL.

Męczennik komunizmu

Z tego powodu wzywany był wiele razy na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez „nieznanych sprawców”.

Reklama

15 sierpnia 1976 r. odprawiał w parafii w Pelagowie Mszę św. za pobitych robotników. W jej trakcie zasłabł. Po trzydniowym pobycie w szpitalu zmarł 18 sierpnia. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była niewydolność mięśnia sercowego. Mimo wielu świadectw o znęcaniu się nad księdzem, lekarze nie znaleźli obrażeń, mogących powstać po pobiciu.

Sprawcy nie zostali ukarani

W 1981 r. po licznych protestach wiernych, władze wszczęły śledztwo w sprawie śmierci kapłana, które po kilku miesiącach dochodzenia zakończyło się umorzeniem. W 1990 r. prokuratura wojewódzka w Radomiu wznowiła śledztwo, ale i ono zostało umorzone, chociaż prokuratorzy przesłuchali prawie wszystkich funkcjonariuszy SB zajmujących się w Radomiu zwalczaniem Kościoła katolickiego.

Ks. Roman Kotlarz został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP jednym z najwyższych polskich odznaczeń, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Reklama

W drodze na ołtarze

Obecnie trwa proces beatyfikacyjny ks. Kotlarza, który prowadzi diecezja radomska. W czerwcu nowym postulatorem procesu został ks. Andrzej Wąsik, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Makowcu, który zastąpił zmarłego 2 lutego 2021 roku ks. prał. Edwarda Poniewierskiego.


Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza

Miłosierny Boże, Rządco i Panie narodów, uwielbiamy Cię za życie i gorliwą posługę kapłańską ks. Romana Kotlarza.
Dziękujemy za jego „łaknienie i pragnienie sprawiedliwości”, za pomoc niesioną potrzebującym, za odważną obronę praw Bożych i ludzkich, za towarzyszenie prześladowanym oraz za głoszenie z zapałem Ewangelii, aż do ofiary z samego siebie.
Niech przykład jego miłości, zwyciężającej nienawiść, stanie się dla nas i kolejnych pokoleń światłem i wzorem do naśladowania.
Udziel mi za jego przyczyną łaski ………………….., o którą pokornie proszę, a Sługę Twego, ks. Romana Kotlarza, racz wynieść do chwały ołtarzy.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

os, KAI / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę