Nasze projekty

„Matusia”, czyli historia franciszkanki która ratowała żydowskie dzieci w czasie Holocaustu. Poznaj ją

W czasie Holocaustu matka Matylda Getter podjęła się heroicznej misji ratowania żydowskich dzieci, mimo że za takie działania Niemcy karali śmiercią. Historię franciszkanki opowiedziano w filmie "Matusia", wyprodukowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

fot. print screen "Matusia"/YouTube IPNtvPL

Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić – mówiła matka Matylda Getter, tytułowa „Matusia”, która w czasie Holocaustu podjęła się heroicznej misji ratowania żydowskich dzieci.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, którym kierowała, ocaliło ponad 500 żydowskich dzieci oraz około 250 osób dorosłych. Mimo że za udzielanie Żydom jakiejkolwiek pomocy na terenie okupowanej Polski Niemcy karali śmiercią to żadna z sióstr zakonnych, ani osób pozostających pod ich opieką, nie zginęła.

„Z licznych relacji obecnych w filmie przebija przekonanie, że Opatrzność w sposób szczególny czuwała nad Zgromadzeniem” – czytamy w opisie filmu.

Reklama

W sytuacjach, gdy padło jakieś podejrzenie i było pewne, że będzie rewizja i być może jakieś dziecko zostanie wyciągnięte siostry opracowały jeszcze jeden system. Mianowicie te dzieci były przerzucane do innych domów, do innych sierocińców. To było bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, ponieważ trzeba było bardzo często jeździć kolejką, a koleje były absolutnie obstawione przez Niemców w sposób nieprawdopodobny – opowiada w filmie Alina Petrowa-Wasilewicz.

Matka Getter zobowiązała się przyjąć każde dziecko osób aresztowanych lub znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Zakonnica dbała o zapewnienie swoim wychowankom odpowiednich warunków materialnych, o ich kształcenie, o stworzenie im spokojnej, rodzinnej atmosfery.

Dzięki staraniom ocalonych przez nią Żydów Instytut Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem pośmiertnie nadał jej tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Reklama

Fabularyzowany dokument w reżyserii Macieja Fijałkowskiego, wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej, „Matusia” można obejrzeć w całości na YouTube. Poniżej załączamy link.

kh, IPN/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę