Nasze projekty

„Małżeństwo jest przez niektórych traktowane jak umowa, którą można rozwiązać”

Wśród zagrożeń, z którymi musimy się zmierzyć, należy na pierwszym miejscu wymienić brak trwałości związków małżeńskich, czyli plagę rozwodów. Małżeństwo jest traktowane jak umowa, którą w każdej chwili można rozwiązać – powiedział w Bydgoszczy biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel uczestniczył w spotkaniu dyrektorów wydziałów duszpasterstw rodzin z Polski zachodniej oraz doradców życia rodzinnego z tych diecezji. Według ordynariusza diecezji toruńskiej nie jest to zadanie łatwe ze względu na „ciśnienie” różnych prądów zewnętrznych, z którymi małżonkowie nie dają sobie czasem rady.

Istnieje dzisiaj pewna moda związana ze swobodnym wyborem. Małżeństwo jest traktowane jak umowa, którą w każdej chwili można rozwiązać, jeśli jej warunki w naszym rozumieniu nie będą spełnione. Ponadto coraz częściej w Polsce, a co w Europie jest już zauważalne, pojawiają się próby relatywizowania płci. Chodzi o szeroko rozumianą ideologię gender. To ma daleko idące konsekwencje, bo właściwie w tym momencie trudno mówić o małżeństwie i o rodzinie w tradycyjnym rozumieniu

– dodał bp Wiesław Śmigiel.

Reklama

Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP podkreślił, że wciąż należy wkładać wysiłek, by małżeństwa i rodziny były bezpiecznym domem. Najlepiej – jak dodał bp Śmigiel – jeśli będzie to Kościół Domowy, który jest obrazem tego, że rodzina żyje słowem Bożym, sakramentami, poza tym jest nastawiona na pomoc innym.

Rodzina jest pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła. Przypomniał nam o tym m.in. w Liście do rodzin sam św. Jan Paweł II. Stąd należy jasno i konkretnie podkreślić, że bez zdrowego małżeństwa, bez rodziny opartej na wartościach nie będzie kolejnych, mocnych pokoleń, nie będzie także powołań do życia zakonnego, kapłańskiego.

– podsumował Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP ks. dr Przemysław Drąg.

Reklama

Organizatorem dwudniowego wydarzenia było Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Bydgoskiej. Do grodu nad Brdą przyjechali m.in. ks. dr Przemysław Drąg – Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP, Beata Choroszczewska – Krajowa Doradczyni Duszpasterstwa Rodzin. Uczestnicy rozmawiali m.in. o leczeniu niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii, opiece perinatalnej, oczekiwaniach narzeczonych oraz o wyzwaniach bioetycznych i zagrożeniach ideologicznych.

KAI, ms/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę