Nasze projekty

Łatwiejsze przekazywanie 1% organizacjom pożytku publicznego

Ministerstwo Finansów informuje, że od tego roku podatnicy będący emerytami lub rencistami mogą łatwiej przekazać 1% odpisu podatku dochodowego organizacjom pożytku publicznego. Takie rozwiązanie jest korzystne także dla parafii. Mogą one udostępnić druk formularza z wypełnioną nazwą OPP, z którą współpracują.

Dlaczego warto złożyć oświadczenie PIT-OP? W poprzednich latach, jeśli podatnik będący emerytem lub rencistą dostał rozliczenie na formularzu PIT-40A i chciał przekazać 1% podatku, musiał wypełnić całe zeznanie podatkowe.

Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP. Oszczędzi się dzięki temu czas i zmniejszy ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji PIT-40A od organu rentowego czy błędów rachunkowych.

W oświadczeniu PIT-OP podatnik wskazuje tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej organizacji pożytku publicznego (OPP), której chce przekazać 1% swojego podatku. Resztę wykona urząd skarbowy.

Reklama

Teraz emeryt, którego rozliczył KRUS lub ZUS, może złożyć formularz PIT OP, w którym wskazuje swój urząd skarbowy, dane osobowe, czyli imię, nazwisko, PESEL i adres oraz organizację z listy wpisanej do rejestru OPP, na którą chce przekazać 1%.

Deklarację trzeba podpisać osobiście lub profilem zaufanym, czyli bezpłatnym narzędziem, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako elektroniczny podpis).

„To jest istotna informacja dla proboszczów, którzy mogą udostępnić druk formularza z wypełnioną nazwa organizacji pożytku, z którą współpracują w parafii. Potem wystarczy zebrać wypełnione formularze i przekazać do urzędu skarbowego. Urząd sam przekaże środki na OPP” – wyjaśnił KAI Zbigniew Derdziuk, b. prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Wcześniej takiej możliwości nie było. Jest to pierwszy rok, kiedy emeryt tak łatwo może przekazać swój 1% – dodał Zbigniew Derdziuk.

Reklama

Kto może złożyć oświadczenie PIT-OP? W taki sposob można przekazać 1% podatku wybranej przez siebie OPP, jeśli podatnik jest emerytem lub rencistą, dostał od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2017 r. oraz nie uzyskał w ub. roku innych dochodów, które powinien wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.

Oświadczenie PIT-OP można złożyć do 30 kwietnia.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Finansów http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/1-procent-podatku-dla-opp-pit-op

Reklama

lk / Warszawa

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite