Nasze projekty

„Mała książka – wielki człowiek”. Niezwykły projekt, który kształtuje wrażliwość na czytanie u dzieci

Instytut Książki przygotował polskie i polsko-ukraińskie wydanie książki pt. „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka - wyprawkę otrzyma każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z bibliotek uczestniczących w projekcie.

Fot. Mael BALLAND/Unsplash

Projekt, który kształtuje wrażliwość na czytanie u dzieci

Nasza kampania, prowadzona przez Instytut Książki od 2017 roku, jest adresowana do dzieci od narodzin do 9 lat w trzech grupach wiekowych. W ramach pierwszego filaru na 330 oddziałach położniczych rozdajemy książki dla najmłodszych. Dajemy je rodzicom, by to właśnie oni przekazywali wspaniałe wartości związane z czytaniem swoim dzieciom – przekazał prof. Piotr Gliński.

W nadchodzącej edycji Instytut Książki przygotował polskie i polsko-ukraińskie wydanie książki pt. „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka. Wyprawkę otrzyma każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jedną z bibliotek uczestniczących w projekcie.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że dzięki czytaniu wspomagamy wychowanie emocjonalne dzieci i budowanie z nimi więzi. Wicepremier wskazał, że drugi filar kampanii „Mała książka – wielki człowiek” obejmuje dzieci w wieku przedszkolnym od 4 do 6 lat, które w ponad 6,5 tys. polskich bibliotek otrzymują specjalne książki. Natomiast trzeci obszar projektu skierowany jest do uczniów początkowych klas szkoły podstawowej w wieku od 7 do 9 lat.

Reklama

„Niezwykle ważne jest, by wzbudzić zainteresowanie najmłodszych”

W tym roku proponujemy nową książkę dla przedszkolaków pt. „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka, ponieważ staramy się stale aktualizować naszą propozycję dla poszczególnych grup wiekowych. Wybieramy książki ciekawe, wywołujące pozytywne emocje, ponieważ niezwykle ważne jest, by wzbudzić zainteresowanie najmłodszych. Nakład każdorazowo wynosi 300 tys. egzemplarzy – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Szef MKiDN podkreślił, że w obecnej edycji kampanii Instytut Książki wydał również książkę Wojciecha Widłaka z tłumaczeniem na język ukraiński.

Czytelnictwo wpisuje się w ten wielki gest, a raczej nasz wspólny obowiązek dotyczący budowania relacji polsko-ukraińskich wobec tej brutalnej i straszliwej wojny na Ukrainie. (…) Trwający od 2017 roku doskonały rozwój kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przyczynia się do kształtowania wrażliwości na czytanie u dzieci w całej Polsce – podsumował wicepremier.

Reklama

W konferencji inaugurującej kolejną odsłonę kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczestniczyli także dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, autor książki pt. „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciech Widłak oraz ambasadorzy kampanii – Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki.

„Krasnal w Krzywej Czapce” – nowa książeczka dla przedszkolaków

Zaprezentowana podczas konferencji najnowsza pozycja kampanii „Mała książka – wielki człowiek” to książka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Otrzyma ją każde dziecko w wieku od 4 do 6 lat, które odwiedzi jedną z blisko 7 tys. bibliotek uczestniczących w projekcie.

Wojciech Widłak jest autorem tekstów i współredaktorem wielu publikacji dla klas 0-3. W jego dorobku znajduje się ponad 30 książek, m.in. serie o Panu Kuleczce, Figlu i Psikusie (z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej) oraz o Wesołym Ryjku (z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej). W 2012 roku za przejmującą opowieść o chorobie dziecka „Dwa serca anioła” otrzymał nagrodę Dużego Donga (przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY).

Reklama

W tym roku, z myślą o uchodźcach z Ukrainy, Instytut Książki przygotował także polsko-ukraińskie wydanie książki „Krasnal w Krzywej Czapce” w tłumaczeniu Ostapa Slyvynsky’ego. Książkę w dwujęzycznym wydaniu wydrukowano w nakładzie 40 tys. egzemplarzy. Jeden z nich przedstawicielka Instytutu Książki przekazała pierwszej damie Ukrainy Ołenie Zełenskiej na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie.

Kampania przypominająca o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki od 2017 roku, przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt obejmuje trzy etapy – dzieci nowonarodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7-9 lat). Specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze trafiają do 330 szpitali położniczych, 6 700 bibliotek publicznych z oddziałami dziecięcymi (85% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce) oraz ponad 13 tys. szkół podstawowych.

Akcja jest obecna w mediach tradycyjnych – telewizji, radiu, prasie, Internecie, w przestrzeni miejskiej, a także podczas licznych wydarzeń w bibliotekach i szkołach, skierowanych do dzieci i ich opiekunów. Wspierają ją ambasadorzy – znani aktorzy i dziennikarze, prywatnie – rodzice dzieci w wieku do 10. roku życia. W 2021 roku do grona ambasadorów dołączyli Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki, którzy wspierają również tegoroczną kampanię.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W latach 2017-2022 na jego realizację przeznaczono 55 mln zł, przekazując łącznie ponad 4 mln książek!

Książki dla niemowlaków, przedszkolaków i pierwszoklasistów

W 2017 roku Instytut Książki wydał pierwszy zestaw Wyprawek Czytelniczych z książką pt. „Pierwsze wiersze dla…” w oprawie graficznej Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka, przeznaczoną dla dzieci do 3. roku życia. Pięknie zilustrowana antologia utworów znanych polskich autorów wraz ze specjalną broszurą informacyjną dla rodziców, przedstawiającą korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach jego życia, była dystrybuowana na oddziałach położniczych szpitali w całym kraju. Od lipca 2021 roku najmłodsze dzieci otrzymują już nową książkę pt. „Mama, tata i ja! Hop-la-la!”, antologię utworów polskich autorów, zilustrowaną przez znakomitą artystkę Elżbietę Wasiuczyńską.

W 2018 roku kampania „Mała książka – wielki człowiek” została rozszerzona o dzieci w wieku przedszkolnym (w wieku 4-6 lat). Od tego czasu każdy mały czytelnik, który odwiedza jedną z bibliotek uczestniczących w kampanii, otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą zawierającą specjalną książkę, broszurę informacyjną dla rodziców pt. „Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W 2020 roku Wyprawki Czytelnicze po raz pierwszy otrzymały dzieci rozpoczynające edukację w szkole podstawowej. Przygotowana dla nich książka pt. „Pierwsze abecadło” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej oraz broszura z pomysłami na literackie zabawy wspiera pierwszoklasistów w nauce czytania i rozbudzaniu kreatywności.

materiały prasowe,pa,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę