Ksiądz powinien posiadać paszport covidowy. Kolęda w diecezji elbląskiej

Ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy, a wierni mają prawo upewnić się, że ich duszpasterz jest zaszczepiony przeciw COVID-19 - to wskazania diecezji elbląskiej dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

fot. Rita Laura/Cathopic

Z powodu pandemii koronawirusa, polskie diecezje wydają specjalne wskazania dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

W zależności od diecezji, księża mają do wyboru m.in. zorganizowanie tradycyjnej wizyty w domach, ale na wyraźne zaproszenie parafian lub zorganizowanie mszy świętych w intencji poszczególnych rodzin.

Wizyta może potrwać maksymalnie 15 minut

Podobne wskazania wydał biskup elbląski Jacek Jezierski, który podkreśla, że spotkania kolędowe mogą odbywać się w domach, ale na „wyraźne uprzednie zaproszenie”.

Reklama
Reklama

Przypomina również, że ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne (dystans, maseczka, dezynfekcja rąk), a wizyta powinna potrwać maksymalnie 15 minut.

Wierni mogą poprosić o okazanie przez księdza paszportu covidowego

„Przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza” – czytamy w komunikacie bp. Jezierskiego.

Jak podkreśla bp Jezierski, parafianie mogą zrezygnować z kolędy jeśli boją się zarażenia. „Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami” – podkreśla bp Jezierski.

Reklama
Reklama

Dla parafian, którzy nie zdecydują się na tradycyjną wizytę kolędową w domu księża mogą zorganizować mszę św. w kościele ze specjalnym błogosławieństwem rodzin.

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę